Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/05/2022 - 14:55

Nagroda im. ks. prof. Bolesława Kumora. Laureaci 2013 roku

Drugi konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, zorganizowany w 2014 roku wyłonił kolejnych zwycięzców. Laureatami nagrody za 2013 rok zostali Antoni Kroh, pisarz i historyk kultury, który wówczas został najlepszym „Sądeckim Autorem”, a najlepsza „Książka o Sądecczyźnie” wyszła wtedy spod pióra starosądeckiej pisarki i poetki Danuty Sułkowskiej „Za Klauzurą. Starosądecki Klasztor Klarysek od założenia do współczesności”.

Miłośnikom twórczości Antoniego Kroha i miłośnikom książek tego autora nie trzeba chyba szerzej przedstawiać. Jest on nie tylko pisarzem, znanym, poczytnym, cenionym i nagradzanym, ale także historykiem kultury, tłumaczem prozy słowackiej i czeskiej, badaczem i kuratorem wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat, etnografem. W 2014 roku odebrał po raz pierwszy Nagrodę im. ks. prof. Kumora jako „Sądecki Autor”, a w 2020 roku - jako laureat konkursu w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" za książkę „Powrót na Sądecczyznę”.

Dla porządku przywołamy niektóre publikacje książkowe znajdujące się w jego dorobku: „Sklep potrzeb kulturalnych”, „Starorzecza” czy „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie”. Jedną z ostatnich książek, które wyszły spod jego pióra to „Powrót na Sądecczyznę”, a w ubiegłym roku ukazało się jego najnowsze pisarskie dzieło – książka „To jest zjawisko i na to nie ma rady”.

Druga Nagroda im. ks. prof. Bolesława Kumora powędrowała wtedy do Danuty Sułkowskiej. Jej książka „Za Klauzurą. Starosądecki Klasztor Klarysek od założenia do współczesności” okazała się prawdziwym hitem wśród sandecjanów zgłoszonych w 2013 roku do drugiego konkursu.

Danuta Sułkowska jest poetką, działaczką społeczną i współorganizatorką konkursów poezji. Jest związana ze Starym Sączem.

Nagrodzona książka „Za Klauzurą. Starosądecki Klasztor Klarysek od założenia do współczesności” jest publikacją popularnonaukową o historii klasztoru sióstr klarysek w Starym Sączu oraz o współczesnym życiu jego wspólnoty zakonnej. Dzieje klariańskiego konwentu są nierozerwalnie związane z historią miasta i ziemi sądeckiej. Związki te są w tej publikacji wyraźnie ukazane. Rzecz o losach klasztoru na przestrzeni wieków jest zatem również opowieścią o przeszłości Starego Sącza i Sądecczyzny, a także związanych z osobą świętej Kingi miejsc, instytucji itp.  Jest to pozycja nowatorska; nigdy wcześniej w sposób tak całościowy i dokładny temat ten nie został opracowany. Podczas pisania autorka współpracowała z klasztorem, który udostępniał jej materiały źródłowe oraz służył inną pomocą merytoryczną.

Danuta Sułkowska uważa, że książka, którą napisała o starosądeckim klasztorze Klarysek była i jest bardzo potrzebna.

- W Starym Sączu klasztor Klarysek jest najważniejszy – dodaje. – Na Sądecczyźnie jednym z ważniejszych.

Laureatka konkursu z 2013 roku była i jest przekonana, że konkurs literacki o Nagrodę im. prof. Kumora jest bardzo prestiżowym konkursem popularyzującym to, co ludzie piszą na Sądecczyźnie i o Sądecczyźnie

[email protected], fot. Daniel Szlag, arch. Sądeczanin.info, źródło: lubimyczytać. pl







Dziękujemy za przesłanie błędu