Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
09/11/2018 - 15:30

Najważniejszy gabinet w sądeckim ratuszu. Będzie przemeblowanie?

To ostatnie dni urzędowania prezydenta Ryszarda Nowaka. Niebawem opuści swój gabinet w sądeckim ratuszu, w którym pracował przez dwanaście lat. Wprowadzi się do niego wybrany nowy prezydent Ludomir Handzel. Czy planuje w nim jakieś zmiany?

Gabinet prezydenta Nowego Sącza, od wielu, wielu lat znajduje się w jednym ze skrzydeł zabytkowego budynku ratusza. Mieści się przy głównej sali reprezentacyjnej, w której odbywają się m.in. sesje i najważniejsze uroczystości w mieście. W niej też witani są różni oficjalni goście.

Prezydent przejął gabinet, w którym pracuje po prezydencie Józefie Wiktorze (2002 – 2006). W nim też urzędowali jego poprzednicy – prezydenci: Ludomir Krawiński (2001 – 2002), Andrzej Czerwiński (1994 – 2001) i Jerzy Gwiżdż (1990 – 1994).

Jak ten gabinet się zmieniał, jakie elementy wystroju dodano, co usunięto, a co zostało niezmienione? Na pewno zawsze w gabinecie  prezydenta dominowała pastelowa, ciepła kolorystyka. Jaka paleta barw? Kremy, ecru.

- Nigdy w gabinecie prezydenta na ścianach nie było krzykliwych kolorów  - mówi Edyta Brongiel, sekretarz Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – Taką kolorystykę preferowali wszyscy urzędujący prezydenci.

Kiedy prezydent Ryszard Nowak obejmował dwanaście lat temu swój urząd, to w prezydenckim gabinecie znajdowały się dwie pary białych i dwie pary brązowych drzwi. Nie wyglądało to, niestety najlepiej. Trzeba było z tym zrobić porządek. Jedne drzwi zamurowano, inne odsłonięto. Ratusz to stary budynek.

Jak przyznaje sekretarz miasta meble też prosiły się, wtedy o wymianę

- Były już, oględnie mówiąc mocno zużyte. Nawet mieliśmy taką sytuację, że zanim nowe meble zostały zakupione, to dwie osoby przekonały się o tym, jak krzesła były wysłużone. Krzesła, po prostu się złamały. Jedna osoba upadła na dywan.

Drugą prezydent Nowak zdążył przytrzymać. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Tak, więc zakup nowych mebli stał się wtedy koniecznością. Są one do te pory w gabinecie prezydenta. Ich stan jest bardzo dobry. Są eleganckie. Podczas dwunastoletnich rządów zostało jedynie zmienione w nich obicie. Z zieleni na bordowe.

- Najważniejszą rzeczą, jaka pojawiła się w gabinecie prezydenta Ryszarda Nowaka jest krzyż Władysława Barbackiego, burmistrza miasta. Niezmiennie od dwunastu lat wisi na ścianie naprzeciwko fotela, w którym, przy biurku pracuje prezydent Nowak – dodaje sekretarz miasta. W gabinecie pojawiło się także nowe godło państwowe.

Może pan prezydent powiesił na ścianie, albo ustawił na biurku, przy którym pracuje jakiś osobisty przedmiot: zdjęcie rodziny, ulubiony obraz albo ma położone swoje ulubione pióro, którym podpisuje różne dokumenty? – dopytujemy panią sekretarz.

- Raczej nie – przyznaje Edyta Brongiel. – Prezydent Ryszard Nowak skutecznie oddzielał życie zawodowe od osobistego. Swoje życie osobiste nie wprowadzał do ratusza, w żaden sposób.

W gabinecie prezydenta Nowego Sącza znajdują się także dwie przeszklone witryny, w których znajdują się m.in. ważne pamiątki, które zostały przekazane prezydentowi, jak również miastu przez różnych ofiarodawców. Jest tam między innymi wysokie odznaczenie – Krzyż Grunwaldu, którym miasto się szczyci, no i oczywiście klucze do miasta. Teraz zostaną one przekazane pod pieczę nowego prezydenta Ludomira Handzla. Nastąpi to najprawdopodobniej 22 listopada.

Prezydent Ryszard Nowak, jak twierdzi sekretarz miasta przywiązywał wagę do elegancji gabinetu, ale skromnej. Żadnej ekstrawagancji nie było. Podobnie było także za jego poprzedników.

Jak nowy prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel urządzi gabinet, w którym przez pięć najbliższych lat będzie urzędował? Czy coś w nim zmieni? Czy w odróżnieniu od prezydenta Nowaka, ten element osobisty będzie bardziej widoczny w ratuszowym gabinecie? Czas pokaże.

- Może raz, albo dwa byłem w gabinecie prezydenta Ryszarda Nowaka – powiedział Sądeczaninowi.info Ludomir Handzel, prezydent - elekt. – Nad wystrojem gabinetu naprawdę się nie zastanawiałem.

[email protected], fot. UM w Nowym Sączu    

Gabinet prezydenta miasta w sądeckim ratuszu
Gabinet prezydenta miasta w sądeckim ratuszu


Dziękujemy za przesłanie błędu