Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
25/02/2020 - 08:20

Nasza sonda: kogo poprą sądeczanie w wyborach prezydenckich 2020

Prowadzą Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska. Takie są wyniki sondy „Sądeczanina” , które pokrywają się z notowaniami dwójki kandydatów w sondażach ogólnokrajowych. Jaki jest ich dystans do pozostałych polityków ubiegających się o najwyższy urząd w państwie?

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda i uchodząca za jego najpoważniejszą rywalkę Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej, ruszyli ostro ze swoimi wyborczymi kampaniami.  Ich najpoważniejsi kontrkandydaci to wystawiony przez Polskie Stronnictwo Ludowe Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń popierany przez Partię Razem i SLD, Krzysztof Bosak z Konfederacji, oraz przedstawiający się jako kandydat niezależny Szymon Hołownia.

Swoje komitety zarejestrowali też były polityk PO Leszek Samborski, wystawiony przez Kongres Nowej Prawicy i partię Polexit Stanisław Żółtek, Piotr Bakun, związany z Piotrem Liroyem Marcem oraz przedsiębiorca Wojciech Podjacki.

Choć Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała łącznie dziesięć komitetów, to jak na razie sondażowa machina, która już została puszczona w ruch, pokazuje notowania szóstki kandydatów biorących udział w wyścigach do prezydenckiego fotela.

Sondę opublikował też Sadeczanin.Info. Jak teraz rozkładają się polityczne sympatie w regionie uchodzącym za bastion prawicy?

 

W naszej sondzie, w której jak dotąd udział wzięło 2030 osób, Andrzej Duda jak na razie zebrał 46 procent głosów, Małgorzata Kidawa-Błońska – 23 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz zyskał 11 procent, Robert Biedroń 7 proc.  ,Szymon Hołownia 9 proc. , Krzysztof Bosak 4 procent.

Wyniki naszej sondy pokrywają się z opublikowanych w ostatnich dniach sondażami ogólnopolskimi.  

Badanie Social Changes dla portalu wPolityce.pl pokazało, że Andrzeja Dudę popiera 46 proc. respondentów, Małgorzatę Kidawę-Błońską - 24 proc. Na Roberta Biedronia głosowałoby 9 proc. ankietowanych – tyle samo na Szymona Hołownię. 7 proc. badanych oddałoby swój głos na Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na Krzysztofa Bosaka chce głosować 5 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone dniach od 7 do 11 lutego na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1085 Polaków. Zastosowano metodę CAWI, w której respondent jest proszony o wypełnienie ankiety w formie elektronicznej.

Z kolei z badania Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że na Andrzeja Dudę głosowałoby 45,3 proc. badanych. Małgorzata Kidawa-Błońska zdobyła 26,4 proc. głosów, a Władysław Kosiniak-Kamysz - 10, 1 proc. badanych. Roberta Biedronia wybrałoby 7,4 proc. wyborców, a Szymona Hołownię - 5,9 proc. Krzysztof Bosak zdobył 4,7 proc. głosów.  

W tym z kolei badaniu przeprowadzonym 12 i13 lutego na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1009 dorosłych,  została zastosowana metoda CATI , czyli wspomagane komputerowo wywiady telefoniczne.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu