Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 lipca. Imieniny: Julity, Ludmiły, Zdobysława
29/10/2020 - 15:40

Nawalił projektant. Budowa EuroVelo w Rytrze stoi

To już druga, mało optymistyczna wiadomość w sprawie budowy tras EuroVelo od Starego Sącza w stronę Muszyny. Tym razem inwestor musiał zmierzyć się z wadą projektową na odcinku ryterskim. Co dalej?

Nawalił projektant. Budowa EuroVelo w Rytrze stoi

Ledwie wczoraj pisaliśmy o perturbacjach przy budowie trasy rowerowej na odcinku Radwanów – Głębokie w gminie Piwniczna-Zdrój a dziś okazuje się, że i w gminie Rytro inwestycja ma ostro pod górkę.

Zobacz też: Budowlańcy zniknęli. Zamiast tras rowerowych zostały niebezpieczne wykopy

Jak informuje wójt Jan Kotarba wszystko obija się o dwa krótkie odcinki. O przeprojektowanie jednego, w Rytrze, zawnioskowała sama gmina – zamiast budować trasę rowerową nowym śladem, przez las samorząd wybrał inne rozwiązanie - ścieżka pójdzie po śladzie istniejącej już wewnętrznej drogi osiedlowej, która zyska nową nawierzchnię. To rozwiązanie tańsze, bardziej komfortowe dla rowerzystów i skorzystają na nim też okoliczni mieszkańcy.

Spokojnie – uprzedzając pytania – na drodze tej obowiązuje już dziś zakaz ruchu samochodów z wyłączeniem dojazdu do kilku posesji. Będzie bezpiecznie.

Zobacz też: Punktualność MPK pod kontrolą. Aplikacja śledzi każdy autobus na Sądecczyźnie

W drugim przypadku chodzi o odcinek między Życzanowem a Suchą Strugą. Już w trakcie realizacji inwestycji okazało się, że projektant nie uwzględnił w żaden sposób uzgodnień z Nadleśnictwem Piwniczna. Choć uzgodnienia były prowadzone w terenie i znalazły swoje odbicie w protokole, którym projektant cały czas dysponował. Nadleśnictwo zaprotestowało. Skutek?

- Cały odcinek trzeba było przeprojektować, zrobić nowe przedmiary i nowe kosztorysy – obrazuje nasz rozmówca. Na szczęście sprawa jest jasna i klarowna – koszt całego przedsięwzięcia poniesie projektant, który winny jest całego zamieszania. – My jako inwestor otrzymaliśmy już gotowe projekty z pozwoleniami na budowę – kwituje wszelkie wątpliwości w tym zakresie Kotarba. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021