Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 lipca. Imieniny: Julity, Ludmiły, Zdobysława
20/06/2020 - 12:30

Niby uzdrowisko a dworce, że pożal się Boże. W Piwnicznej może się to zmienić

W Piwnicznej-Zdroju przedstawiciele samorządów z Sądecczyzny spotkali się z reprezentantami kolei w sprawie planowanej przebudowy i modernizacji 12 dworców usytuowanych w Dolinie Popradu. Wójtowie i burmistrzowie z gmin Piwniczna-Zdrój, Rytro i Stary Sącz mogli w końcu zapoznać się z koncepcją architektoniczną przygotowaną dla każdego z obiektów z ich terenu.

Jest takie przysłowie: pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Ci, którzy wiedzą, w jakim stanie są obecnie dworce na terenie miasta i gminy Piwnicznej-Zdroju, doskonale rozumieją, jakie obiekty te mogą robić wrażenie na turystach i kuracjuszach. A w końcu przyjezdni, to podstawa bytu piwniczańskiego samorządu. Na niewiele się zdadzą piękne trasy rowerowe czy szlaki, jeśli na dworcu kolejowym goście nie mają nawet jak skorzystać z sanitariatów, zaczekać na pociąg itp. A o sytuacji, w której dworzec jest dziś zamknięty na cztery spusty, nawet nie wspominamy.

Od wielu lat kolej deklarowała, że to się zmieni, że dworce, na które samorządy w ślad za dyscypliną finansów publicznych nie mogą wyłożyć z własnego budżetu ani złotówki, w końcu zostaną wyremontowane. A wielu przypadkach możemy śmiało powiedzieć – ucywilizowane.

O pierwszych konkretnych decyzjach w tej sprawie pisaliśmy w publikacji Dworce w Muszynie i Krynicy doczekają się modernizacji? Jest już wizualizacja!

Jako pierwsi wizualizacje ich nowej odsłony obejrzeli samorządowcy z Muszyny i Krynicy. Teraz inwestorzy spotkali się z kolejnymi beneficjentami.

- Na spotkaniu dostaliśmy materiały projektowe, wizualizacje fasad do obejrzenia i do końca miesiąca mamy je odesłać ze swoimi uwagami. Na terenie naszej gminy zmodernizowany zostanie budynek dworcowy w Młodowie, Piwnicznej, Piwnicznej-Miasto - Hanuszów, Wierchomli, Zubrzyku. Całkowitego odtworzenia według pierwotnej architektury doczeka się też budynek dworca w Łomnicy-Zdroju – komentuje burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk.

Zobacz też: Śmieciarzu, nie znasz dnia i godziny! W Piwnicznej montują aż 32 fotopułapki

Cały projekt realizowany jest w systemie zaprojektuj-wybuduj. Inwestorem jest spółka PKP S.A. Zespół Realizacji Inwestycji Rejon Kraków, natomiast generalnym wykonawcą jest spółka SKB S.A. z Warszawy.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli inwestora, wykonawcy uczestniczyli Jan Kotarba wójt Rytra, Jan Tokarczyk, wiceburmistrz Muszyny oraz Daniel Śmierciak sekretarz z gminy Starego Sącza. Podczas spotkania omówione zostały podstawowe koncepcje dla każdej z inwestycji. Termin zakończenia etapu projektowego na koniec tego roku, koniec robót budowlano-remontowych to marzec 2023. Budynki oprócz odnowionej architektury zostaną wzbogacone o infrastrukturę turystyczną a także upiększone roślinnością. Według deklaracji inwestora wykonane mają być w zgodzie z wymogami termicznymi obowiązującymi w obecnym czasie.

W załączonej do publikacji galerii zamieszczamy wizualizacje, które otrzymał od kolei burmistrz. Czekamy na Wasze komentarze a projekty w pozostałych gminach Doliny Popradu przedstawimy w osobnych publikacjach.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: dzięki uprzejmości UMiG w Piwnicznej-Zdroju, zdjęcie dworca - By Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27935474

Niby uzdrowisko a dworce, że pożal się Boże. W Piwnicznej może się to zmienić
W galerii zamieszczamy wizualizacje przebudowanych dworców PKP na terenie gminy Piwnicznej-Zdroju, które otrzymał od kolei burmistrz Dariusz Chorużyk. Czekamy na Wasze komentarze a projekty w pozostałych gminach Doliny Popradu przedstawimy w osobnych publikacjach.


Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021