Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
25/10/2020 - 17:45

Nie będzie kwesty na starosądeckich cmentarzach

Coroczna kwesta na starosądeckich cmentarzach nie odbędzie. Taką decyzję podjęło Towarzystwo Miłośników Starego Sącza w porozumieniu z burmistrzem miasta Jackiem Lelkiem. W dobie pandemii koronawirusa i szalejącej drugiej jej fali przeważyły troska o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, w tym także samych kwestujących.

W tym roku na starosądeckich cmentarzach miała odbyć się XVI już kwesta. Ze zrozumiałych względów jej nie będzie. Zbyt duże ryzyko.

- Decyzję o odwołaniu tegorocznej kwesty podjęliśmy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób, którzy będą odwiedzały w najbliższym czasie i po 1 listopada groby swoich bliskich – mówi Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. – W dobie pandemii nie chcemy narażać też samych kwestujących, w tym młodzieży szkolnej.

Czytaj także: Jest decyzja w sprawie tegorocznej kwesty na sądeckich cmentarzach

W ubiegłym roku podczas XV jubileuszowej kwesty udało się wolontariuszom zebrać ponad 13,8 tys. złotych na ratowanie zabytkowych nagrobków.

W tym roku do renowacji wytypowano trzy na nowym cmentarzu. Ich renowacja zostanie ukończona przed 1 listopada. Uratowane zostały grobowce: sióstr Marii Bajorkówny i Honoraty Bajorkówny, kolejny to grób Marii Małeckiej, a trzeci to grobowiec Wawrzyńca Przybyłowicza.

Doroczna kwesta jest organizowana przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza przy bardzo dużym wsparciu młodzieży starosądeckich szkół, radnych i władz miasta.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Facebook Jacek Lelek Burmistrz Starego SączaDziękujemy za przesłanie błędu