Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
25/10/2012 - 09:25

„Nie dla czadu”. Mieszkańcy Nowego Sącza dostaną czujniki

Do kilkunastu starszych i ubogich osób zamieszkujących teren Nowego Sącza trafią bezpłatne detektory tlenku węgla. Czujniki przekazane zostaną w ramach małopolskiej akcji „Nie dla czadu”.
Działania w Małopolsce są elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Państwową Straż Pożarną. Dzięki współpracy Jerzego Millera, wojewody małopolskiego z małopolskimi strażakami oraz Grupą PZU do osób starszych, niedołężnych i ubogich trafi 500 czujników tlenku węgla. Wojewoda wysłał do wszystkich małopolskich gmin informację o możliwości uczestniczenia w akcji. Odpowiedziało na nie 21 gmin: Nowy Sącz, Tarnów, Czarny Dunajec, Dobczyce, Drwinia, Kalwaria Zebrzydowska, Klucze, Mogilany, Nowy Targ, Nowy Wiśnicz, Raciechowice, Radłów, Ryglice, Skała, Słopnice, Szczucin, Trzebinia, Wieprz, Wiśniowa, Zakliczyn i Kraków. Detektory sfinansowane zostały przez Grupę PZU.
- Obok swojej statutowej działalności ubezpieczeniowej prowadzimy również różnego rodzaju akcje o charakterze prewencyjnym – mówi Jacek Weremczuk, dyrektor PZU oddział Kraków. - Ta akcja znakomicie wpisuje się w naszą ideę pomocy i przeciwdziałaniu różnego rodzaju zagrożeniu. Sam miałem okazję wypróbować działanie takiego czujnika z wyświetlaczem i wiem, że informuje o nawet niewielkim stężeniu CO w powietrzu – dodaje.
Sądeczanie, do których trafią detektory, zostaną wytypowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Zamontują je strażacy, którzy zadbają również o przekazanie dokładnych instrukcji obsługi i poinformują o zagrożeniu, jakim jest tlenek węgla.
- Te detektory są bardzo czułe. Wyłapują stężenie tlenku węgla w powietrzu poniżej dopuszczalnej normy, więc może on zareagować wcześniej i tym samym zasygnalizować, że pojawił się problem – mówi bryg. Andrzej Siekanka, rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. - Opracowaliśmy dodatkowo informację czym jest tlenek węgla, jaki ma wpływ na organizm człowieka i co najważniejsze, że może on migrować – dodaje.
Oprócz tego Urząd Miasta Nowego Sącza opracował specjalną broszurę „Jak przetrwać zimę”, która wkrótce będzie dostępna na stronie internetowej urzędu. Zawierać będzie informacje o tlenku węgla, jak się przed nim chronić, w jaki sposób działają czujniki czadu i jakich czynności nie należy wykonywać, by uchronić się przed ewentualnymi zatruciami, czy śmiercią. Broszura w formie drukowanej trafi do przewodniczących zarządów osiedli. Dodatkowo pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadzą akcję edukacyjną wśród mieszkańców osiedla Wólki, bo na nim mieszka najwięcej osób starszych i samotnych, narażonych na niebezpieczny czad. Nie wykluczone, że takie akcje odbędą się w pozostałych dzielnicach Nowego Sącza.

O niebezpiecznym tlenku węgla czytaj:

Dwie osoby nie żyją. Najprawdopodobniej zabił je czad

Nowy Sącz: Czad cichym zabójcą? Przed lokalem płoną znicze

Ostre zatrucie tlenkiem węgla przyczyną śmierci 20-latki

Czujnik czadu może uratować życie. Wydatek raz na siedem lat

 

(ALF, MG)
Fot. (MG)






Dziękujemy za przesłanie błędu