Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
16/06/2018 - 14:30

Nie ma dostępu do ruin sądeckiego zamku. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

Baszta Kowalska jest wizytówką Nowego Sącza i jednym z bardziej charakterystycznych elementów architektonicznych wpisujących się w ruiny zamku. Od kilku tygodni trwa tam remont. Ma się zakończyć jeszcze w tym miesiącu.

Jest to kolejny już etap remontu prowadzonego przy ruinach zamku. Niestety wymagają one nieustannego nadzoru oraz troski służb konserwatorskich. Dwa lata temu wyremontowane zostały schody prowadzące na zamkowy krużganek.

- Wtedy też okazało się, że kamienny mur (od strony Parku im. Ireny Styczyńskiej) przylegający do wyremontowanych schodów jest w tak złym stanie, że trzeba go było również jak najszybciej remontować – mówi Wojciech Butscher z Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Prace były prowadzone w ubiegłym roku.

Zobacz także: Nowy Sącz: Archeologiczna sensacja! Znaleźli fragment muru dziedzińca zamkowego

Kiedy remontowano zniszczoną ścianę przeprowadzono także dokładniejsze oględziny zamkowego muru od strony północnej (skarpy) i okazało się, że i ten fragment ruin zamku potrzebuje natychmiastowej naprawy.

W związku z tym, teraz remontowana jest właśnie ta ściana. Konieczna była jej konserwacja techniczna i estetyczna.

- Niestety, czas zrobił swoje – dodaje Wojciech Butscher, zajmujący się z ramienia urzędu ochroną zabytków w mieście. – Wymieniana jest stara zaprawa łącząca kamienie i w to miejsce pojawia się nowa. Wymiany wymagają też niektóre kamienie.

Zobacz także: Nowy Sącz: Wbili w ziemię łopatę i ich oczom ukazał się...

Prace mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Koszt remontu to około 100 tys. złotych.

Remontowana część ruin sądeckiego zamku została otoczona siatką. Na tym ogrodzeniu mają zawisnąć duże fotografie zamku. Mają one zrekompensować turystom to, że nie mogą podejść bliżej ruin. 

To jeszcze nie koniec działań, jakie będą podejmowane, ale już w innej części Parku im. Ireny Styczyńskiej.

Ogrodzony siatką będzie również kompleks ruin zamku od strony zachodniej, czyli od strony Dunajca. Teraz wszystkie wejścia do tej części ruin zostały na stałe zamknięte. Nie odstrasza to jednak młodzieży, która przedostaje się, jakimś sposobem przez ogrodzenie i bawi się w ruinach zamku w najlepsze.

Ogrodzenie tego terenu ma jeszcze jeden cel. Otóż w przyszłym roku rozpoczną się tam planowane prace archeologiczne. W przeszłości były one oczywiście prowadzone na dawnym dziedzińcu zamkowym, ale ich skala była niewielka.

Zapowiadają się one bardzo ciekawie, zwłaszcza po ostatnim odkryciach dokonanych na dziedzińcu zamkowym, podczas przygotowywania terenu pod „siłownię pod chmurką”.

Przypomnijmy, że elektrycy przygotowujący miejsca pod montaż dodatkowego oświetlenia parkowego wykopali fragment ozdobnego portalu renesansowego najprawdopodobniej okiennego.

W tym tygodniu, podczas ściągania wierzchniej warstwy ziemi na wyznaczonym placu pod „siłownię pod chmurką” został odsłonięty fragment muru, który w przeszłości otaczał dziedziniec zamkowy. Wcześniej w tym miejscu nie prowadzono żadnych prac wykopaliskowych.

Znalezisko zostało zabezpieczone. Geodeci zbadali koronę murów. Ich obrys został naniesiony na mapy. Gdy rozpoczną się badania archeologiczne mogą być one bardzo pomocne.

[email protected], Fot. IM.

Ruiny sądeckiego zamku
Ruiny sądeckiego zamku


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)