Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lutego. Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda
04/12/2022 - 11:00

Nie ma drugiej takiej jednostki. Batalion Podhalańczyków obchodził swoje święto [ZDJĘCIA]

Nawiązuje do historii formacji górskich, ale dziś to supernowoczesna jednostka, jedna z najnowocześniejszych i największych. 1.Batalion Strzelców Podhalańskich obchodził swoje święto.

Pierwszy Batalion Strzelców Podhalańskich jest jedną z największych jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Został sformowany 26 maja 1993 roku. Rok później jednostka przyjęła imię gen. bryg. Józefa Kustronia.  Batalion jest również spadkobiercą tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którego historia sięga 1918 roku.

Jednostka stacjonuje w Rzeszowie. To właśnie w stolicy Podkarpacia odbyły się jubileuszowe uroczystości połączone z dniem otwartych koszar i apelem, który stał się okazją do podziękowania wszystkim żołnierzom za zaangażowanie w  przedsięwzięcia brygady,  także do wręczenia wyróżnień, odznaczeń pamiątkowych i ryngrafów okolicznościowych.  

Słowa uznania skierowała do żołnierzy wojewoda Ewa Leniart, która podkreśliła, jak ważna dla polskiego żołnierza jest historia. – To właśnie z historii  wypływa etos polskiego żołnierza, nieustępliwego, walecznego, z determinacją dążącego do realizacji  wyznaczonego zadania. Dzisiaj etos w sercu Podhalańczyka pozostaje ten sam, natomiast zadania nieustannie ulegają zmianom – podkreślała wojewoda.  

Do wszelkich wyzwań podchodzicie sumiennie, rzetelnie, z determinacją, zgodnie z etosem żołnierskiej służby. Jesteście gwarantem bezpieczeństwa tego regionu i naszej  Ojczyzny, a bezpieczeństwo złożone w rękach profesjonalistów to także wielkie zobowiązanie do tego, aby z tej drogi, którą  wybraliście w momencie złożenia przysięgi  nie rezygnować i z determinacją iść do przodu. Macie ogromne zaufanie swoich rodaków. Jestem pewna, że nigdy tego zaufania nie zawiedziecie – mówiła Ewa Leniart.

Podczas uroczystości nie zabrakło reprezentującego Sądecczyznę Stowarzyszenia LGD Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej na czele z Prezesem Markiem Uszko oraz wiceprezesem Leszkiem Konstantym. Stowarzyszenie to było inicjatorem przekazania rzeszowskiej jednostce repliki Sztandaru 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, z którą po dziś dzień podhalańczycy wyraźnie się identyfikują.

([email protected])

1.Batalion Strzelców Podhalańskich obchodził swoje święto
Był uroczysty apel i dzień otwartych koszar


Dziękujemy za przesłanie błędu