Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
02/03/2020 - 20:15

Nie stać Cię na przyłącze do kanalizacji? Gmina Stary Sącz idzie z odsieczą

Czy mieszkańcy trzech kolejnych sołectw gminy Stary Sącz, w których budowana jest kanalizacja będą mogli liczyć na dofinansowanie do indywidualnych przyłączy kanalizacyjnych? Okazuje się, że gmina już wie jak zabezpieczyć środki na ten cel.

Stary Sącz: dopłaty do przyłączy kanalizacyjnych dla sołectw zagwarantowane

Zobacz też: Rusza największa inwestycja w Mostkach. Będzie kanalizacja i wodociąg

Nie tak dawno gmina Stary Sącz ruszyła z budową kanalizacji w kolejnym po Moszczenicy i Gołkowicach Dolnych sołectwie, czyli Mostkach. Przetarg wypadł dla gminy wyjątkowo korzystnie, bo najkorzystniejsza oferta opiewała na kwotę zdecydowanie niższą od tej, którą zabezpieczył samorząd. Uważni mieszkańcy z miejsca zaczęli dociekać, czy dzięki tym oszczędnością gmina zagwarantuje im dopłaty do budowy przyłączy do powstających właśnie sieci? Dziś mamy dla nich bardzo dobre wiadomości.

- Tak, jak najbardziej. W przypadku kanalizacji w samym Starym Sącz to wykonawca sieci od razu wykonuje wszystkie przyłącza. Jeśli chodzi natomiast o kanalizację w Moszczenicy, Gołkowicach i Mostach przyłącza będą robione indywidualnie. Mieszkańcy będą mogli liczyć na dofinansowanie w takiej samej wysokości jak to miało miejsce wcześniej w innych sołectwach, czyli na 100 złotych za metr rur i 500 złotych za każdą studzienkę – uspokaja zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Zobacz też: Kanalizacja w Moszczenicy: dowiedz się kiedy wjadą z robotami na Twoją posesję

Ile Stary Sącz zabezpieczył na ten cel w swoim budżecie? - W tym wypadku nie będziemy korzystać z pieniędzy bezpośrednio z budżetu gminy a z funduszy pozyskanych w ramach pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która jest częściowo umarzalna po zrealizowaniu projektu. To zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie dla naszego samorządu – wyjaśnia samorządowiec.

To bardzo ważna informacja. Bo według prawa za podciągnięcie sieci kanalizacyjnej do swojej nieruchomości od granicy działki mieszkańcy muszą zapłacić sami. Im większa odległość, tym większy koszt i łatwo sobie wyobrazić, jakie ta operacja generuje obciążenie dla domowego budżetu. Nie każdego na to stać. Z drugiej strony, jeśli istnieje możliwość podłączenia się do kanalizacji komunalnej, mieszkańcy mogą zostać zobligowani do wykonania przyłącza na mocy decyzji administracyjnej. Oczywiście głównym powodem są względy ekologiczne i skutek ekologiczny, którym gmina musi się wykazać przy rozliczaniu środków z dofinansowania unijnego. Do dlatego gmina Stary Sącz robi wszystko, by zniwelować koszty dotykające bezpośrednio jej mieszkańców.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu