Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
29/03/2021 - 12:30

Nie żyje Andrzej Krupczyński. Śmierć zabrała go dziś rano

Zmarł Andrzej Krupczyński, wieloletni sądecki dziennikarz, całe życie związany z kulturą. Odszedł dziś rano. Prze z ostatni miesiąc chorował.

- Ta smutna wiadomość dotarła do nas dziś rano – mówi Paulina Furtak, sekretarz gminy Gródek nad Dunajcem. - Nie możemy w to uwierzyć. Nie wiem  co się stało, poza tym, że od  marca był na zwolnieniu lekarskim.

Andrzej Krupczyński przez wiele lat był związany z Radiem Kraków, był też dziennikarzem Radia Echo i Radia Galicja. Potem na stałe związał  się z kulturą. Przez kilka lat zarządzał Centrum Kultury w Krynicy, potem został dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Rożnowie. To było jego miejsce na ziemi.

- W Krynicy mogłem się zajmować kulturą i jej promocją. Tutaj jestem człowiekiem orkiestrą. Zajmuje mnie kultura sport, turystyka, agroturystyka, co zmusiło mnie do jeżdżenia na targi po całej Polsce. Nauczyło mnie to też wielu rzeczy, jak choćby przygotowywania projektów unijnych, których rozmach często przerasta człowieka. Zaprocentowało to, że wiele w życiu robiłem – mówił ponad dwa lata temu w rozmowie z „Sadeczaninem”.

-   A poza tym, zawsze miałem, i w Krynicy, i tutaj fantastycznych współpracowników, którym się chciało. Bo w kulturze nie ma ośmiu godzin pracy, tylko pracuje się cały czas. Jak przychodzi sobota, czy niedziela, to ludzie kultury mają najwięcej pracy.

Od dziesięciu lat był dyrektorem szkoły muzycznej w Rożnowie.

-  Mówiliśmy o nim „dusza człowiek” i ostoja spokoju - wspominają go współpracownicy. - Ciepły, miły, sympatyczny  i uczynny…takim go zapamiętamy. To dla nas wielka strata. Trudno się z tą śmiercią pogodzić.

Andrzej Krupczyński urodził się 16 marca 1952 roku w Szczawnicy. Był nauczycielem o muzycznym wykształceniu i szerokich zainteresowaniach artystycznych. Jako dziennikarz radiowy prowadził wiele audycji, tworzył również przedstawienia teatralne i kabaretowe – bliscy wspominają go jako mężczyznę o niezwykłym poczuciu humoru. Jako aktor na scenie zagrał w ”Człowieku i cierpieniu”, występował także w kabaretach ”Lach” i ”Ergo”. Przez lata był związany z Teatrem Robotniczym im. Bolesława Barbackiego.

Jego spektakle były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane podczas ogólnopolskich festiwali. Krupczyński pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, później kierował Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Następnie związał się z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gródku nad Dunajcem, gdzie w latach 2002-2018 pełnił funkcję dyrektora, a także ze Szkołą Muzyczną I stopnia w Rożnowie.

Był człowiekiem wielu talentów i pasji. Kultura odgrywała w jego życiu priorytetową rolę. Informację o jego śmierci bliscy i współpracownicy przyjęli ze smutkiem i niedowierzaniem. Odszedł nagle. Mieszkańcy Sądecczyzny zapamiętają go jako człowieka pełnego życia, o wielkim sercu. ([email protected])  

Pogrzeb Andrzeja Krupczyńskiego
Fot. Sadeczanin.Info


Dziękujemy za przesłanie błędu