Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
17/02/2024 - 10:30

Nie żyje ks. Edward Nylec. Przez wiele lat był proboszczem w Tymbarku

To niezwykle smutna informacja dla mieszkańców całego regionu. Wśród lokalnej społeczności ks. Edward Nylec znany był przecież bardzo dobrze. Przez wiele lat był proboszczem parafii w Tymbarku. Zmarł w wieku 78 lat.

Nie żyje ks. Edward Nylec

Nie tak dawno informowaliśmy o śmierci ks. Bogusława Załuckiego. W naszym regionie znany był bardzo dobrze, chociażby jako rektor rektoratu pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Leluchowie. Niestety, właśnie dotarły kolejne niezwykle smutne informacje. Parafia pw. Narodzenia NMP w Tymbarku przekazała, że zmarł ks. Edward Nylec. Lokalna społeczność znała go bardzo dobrze.

Święcenia przyjął w 1971 roku z rąk bp. Jerzego Ablewicza. Wcześniej uczył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. - Jego nauka w seminarium przypadła w czasie, gdy władze PRL zarządziły przymusowe wcielanie kleryków do LWP. Tak też się stało w przypadku ks.Edwarda. W 1965 roku został skierowany do jednostki specjalnej w Brzegu nad Odrą, gdzie służył do 1967 r. W 2016 roku przez Prezydenta RP został mianowany podporucznikiem Wojska Polskiego - przekazuje parafia w Tymbarku.

Zmarł proboszcz parafii w Tymbarku

Jako ksiądz pełnił posługę w Olszynach koło Jasła, Lisiej Górze oraz Mielcu (w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy). Następnie był dyrektorem administracyjny w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie oraz proboszczem parafii w Straszęcinie. 

W Tymbarku, jako proboszcz, pojawił się w 2003 roku. Był nim do 2016 roku, kiedy odszedł na emeryturę i zastąpił go ks. dr Jan Banach. Do końca swojego życia był rezydentem tamtejszej parafii. W latach 1998 – 2016 pełnił też funkcje dekanalne. 

- W czerwcu 2021 roku Ojciec Święty Franciszek obdarzył ks. prałata Edwarda Nylca godnością Kapelana Jego Świątobliwości - informuje parafia. 

Śp. ks. Edward Nylec zmarł w wieku 78 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w środę (21 lutego) o godzinie 12:30. Mszy św. będzie przewodniczył bp. Andrzej Jeż. Spocznie na miejscowym cmentarzu. ([email protected], fot.: Parafia pw. Narodzenia NMP w Tymbarku/ Facebook, źródło: Parafia pw. Narodzenia NMP w Tymbarku)Dziękujemy za przesłanie błędu