Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
04/06/2021 - 00:40

Nie żyje ks. prałat Józef Pamuła. Przez wiele lat pracował na Sądecczyźnie

Nie żyje ksiądz prałat Józef Pamuła, który przez wiele lat był proboszczem w Tyliczu i Czchowie. Jako wikariusz pracował w Słopnicach, Dębicy i w Krynicy-Zdroju. Miał 93 lata.

Śp. ks. Józef Pamuła urodził się 20 listopada 1928 roku w Wokowicach koło Brzeska. W 1949 roku zdał egzamin maturalny i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, 9 maja 1954 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali.

Po święceniach jako neoprezbiter został posłany do parafii w Słopnicach, gdzie pracował przez pięć lat. Następnie jako wikariusz posługiwał w parafii św. Jadwigi w Dębicy, a potem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju.

1 kwietnia 1965 roku został mianowany proboszczem parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, gdzie duszpasterzował przez jedenaście lat. W tym czasie pełnił również obowiązki notariusza dekanatu Krynica. 29 marca 1976 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie. Był również dziekanem dekanatu Czchów. W 1999 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę i pozostał w tejże parafii jako rezydent.

Za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w 1966 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w roku 1976 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. Z kolei w 1983 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Śp. ks. Józef Pamuła zmarł 2 czerwca w wieku 93 lat. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się w niedzielę (6 czerwca) w kościele parafialnym w Czchowie. O godzinie 16 zostanie odprawiona msza, po której ciało duchownego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

- Wolą zmarłego było, aby zamiast kwiatów, złożyć ofiarę na misje i w czasie pogrzebu śp. księdza prałata będzie możliwość złożenia takiej ofiary na tacę – czytamy na stronie parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie.

r.gajewski@sadeczanin.info Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej, Fot. Parafia CzchówDziękujemy za przesłanie błędu