Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
03/02/2020 - 10:45

Niepełnosprawni będą mogli korzystać z busa w weekendy i święta

Bus dla niepełnosprawnych z Nowego Sącza będzie jeździł również w weekendy i święta. Wydłużony został także o cztery godziny czas zamawiania busa w dni robocze. Zmniejszone zostały też niektóre stawki w cenniku. Radni podczas ostatniej sesji uwzględnili poprawkę do projektu uchwały o zasadach przewozu osób niepełnosprawnych na terenie miasta wniesioną przez wiceprzewodniczącego rady Artura Czerneckiego.

Radny wniósł w imieniu środowisk osób niepełnosprawnych istotne dla nich zmiany. Projekt uchwały z autopoprawką został przyjęty przez radę miasta. Na czym te zmiany polegają?

Otóż środowiska osób niepełnosprawnych domagały się przywrócenia możliwości korzystania z busa nie tylko w dni powszednie, ale także w soboty i niedzielę oraz w święta od godz. 7 do 18. Została również wydłużona możliwość zamawiania busa o 4 godziny w dni robocze.

W przedłożonym na sesję projekcie uchwały niepełnosprawni mogli zamawiać transport w dzień poprzedzający wyjazd w godzinach od 7 do 14.

Dzięki poprawce wzniesionej przez radnego zostały obniżone niektóre stawki opłaty. Zmniejszona została na przykład dopłata za korzystanie z busa za każde kolejne 30 minut z 8 do 6 złotych, a także za przewóz bagażu.

Dzięki tym zmianom niepełnosprawni będą mogli korzystać z transportu również w soboty i niedziele oraz święta. Do tej pory w te dni dojeżdżali busem na przykład do kościoła, czy do lekarza, albo na rehabilitację. W projekcie uchwały dotyczącej nowych zasad przewozu osób niepełnosprawnych przedstawionych przez miasto takiej możliwości nie było.

Przypomnijmy, że od początku tego roku niepełnosprawni nie mogą, na razie, korzystać z transportu dostosowanego do ich potrzeb świadczonego przez miasto.

Okazało się bowiem, że świadczenie tej usługi musiało zostać zawieszone z końcem ubiegłego roku ponieważ dotychczasowa umowa, na podstawie której była świadczona ta usługa miała luki prawne.

Do tej pory przewóz osób niepełnosprawnych przystosowanym do tego busem był realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Teraz miasto będzie musiało ogłosić przetarg na świadczenie tej usługi na terenie miasta.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)