Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
23/03/2023 - 20:20

Niskowa będzie gościć działaczy Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy

W sobotę (25 marca) w domu weselnym „Casablanka” w Niskowej odbędzie się XXVI walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy. Na doroczny zjazd, który rozpocznie się o godz. 12 przyjedzie wiele osób, które z tym stowarzyszeniem, związanych jest od lat, w tym działaczy, którzy zakładali w terenie koła gminne Stowarzyszenia KWP.

Na Sądecczyźnie i w regionie nie brakuje ludzi, którzy doskonale pamiętają lata, w których zaczęły działać pierwsze kasy „Berdychowskiego”. Doskonale pamiętają tą…niepewność, bo było to pod koniec XX wieku coś nowego, niespotykanego i pamiętają to, jaki entuzjazm towarzyszył powstawaniu – w błyskawicznym tempie - w regionie kolejnych Kas Wzajemnej Pomocy. To właśnie te osoby z sentymentem dziś wracają do tamtych chwil.

Władysław Matczuk – długoletni dyrektor Biura Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy:

- Powstanie Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy było odpowiedzią na oczekiwania społeczności lokalnej, która w połowie lat 90 – tych

zderzyła się z negatywnymi konsekwencjami reform rynkowych. Ludzie szukali wtedy takiego rozwiązania. Dlaczego? Wiele osób w tamtym okresie nie mogło sobie pozwolić na wzięcie w banku oprocentowanej pożyczki. Nie było ich na to stać. Kasa Wzajemnej Pomocy dawała taką możliwość. Możliwość otrzymania pożyczki nieoprocentowanej, bez żadnych formalności. Pierwsze pożyczki były w kwocie 500 złotych. Dzisiaj, można powiedzieć, że jest to niewielka suma, ale wtedy była dużym wsparciem.

Dalsza część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu