Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
22/02/2024 - 14:15

Nowe rondo ma patrona. To najbardziej znany na świecie sądeczanin [WIDEO] [ZDJĘCIA]

W obecności władz miasta i ojców jezuitów odbyło się poświęcenie nowego ronda na Alejach Piłsudskiego w Nowym Sączu. Jego patron jest osobą wyjątkową. Mówi się, że to najbardziej znany sądeczanin na świecie.

Poświęcenie ronda w Nowym Sączu

Patronem ronda u zbiegu Piłsudskiego i Kamiennej został ojciec Józef Andrasz. W czwartek zostało uroczyście poświęcone przez jezuitę o. Mariusza Balceraka. Nie zabrakło również władz miasta. Obecny był prezydent Ludomir Handzel, radni Leszek Gieniec, Andrzej Pancerz czy przewodniczący osiedla Zawada - Tomasz Dyda. Pojawiły się też osoby zabiegające o nadanie rondu takiej nazwy.

Prezydent zaznaczył, że w trakcie kadencji powstało już siedem rond, a to, które właśnie zostało poświęcone jest jednym z ważniejszych. - Będzie bezpiecznym rozwiązaniem umożliwiającym włączenie się do ruchu osób nadjeżdżających z kierunku Kamionki czy z ul. Prusa - mówił.

- Dzisiaj razem z ojcami jezuitami dokonaliśmy uroczystego otwarcia. Rondo zyskało imię ojca Józefa Andrasza. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli taki napis tutaj umieścić. Myślę, że będzie służyło sądeczanom przez wiele lat - dodał Ludomir Handzel.

Kim był ojciec Józef Andrasz?

Ojciec Józef Andrasz był spowiednikiem i kierownikiem duchowym św. Faustyny. Mówi się o nim, że jest najbardziej znanym sądeczaninem na świecie. Urodził się 16 października 1891 roku w Wielopolu (parafia Wielogłowy). Wychowany został w Nowym Sączu na „Piekle” (Lwowska i okolice), był uczniem jezuickiego gimnazjum. Zmarł 1 lutego 1963 roku w Krakowie.

Siostra Faustyna Kowalska aż 52 razy wymienia o. Andrasza w słynnym „Dzienniczku”, arcydziele literatury mistycznej, przetłumaczonym na kilkanaście języków. Jego nakłady idą w miliony egzemplarzy. Chyba we wszystkich kościołach katolickich na kuli ziemskiej wisi obraz „Jezu, ufam Tobie”, autorstwa Adolfa Hyły, namalowany pod dyktando o. Andrasza.

To już kolejne upamiętnienie wielkiego sądeczanina w naszym mieście. Wcześniej, w październiku 2016 roku odsłonięta została tablica w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Można się z niej dowiedzieć chociażby, że o. Andrasz „25 marca 1919 roku odprawił w tutejszym kościele mszę św. prymicyjną”.

Kult o. Andrasza szerzy m.in. znany sądecki przedsiębiorca Czesław Bogdański. To właśnie jego staraniem najpierw odsłonięta została tablica w kościele w Mystkowie, później w Nowym Sączu. Dynamicznie rozwija się na ziemi sądeckiej również ruch Margaretek, czyli modlitwy wstawienniczej za świętość kapłanów, inspirowanej „Dzienniczkiem” siostry Faustyny. Impuls do tych działań sądecki przedsiębiorca doznał w Medjugorie, gdzie regularnie pielgrzymuje.       

Czesław Bogdański pamięta z dzieciństwa czytane w domu rodzinnym w niedzielę pożółkłe egzemplarze „Posłańca Serca Jezusowego”, którego redaktorem naczelnym był właśnie o. Józef Andrasz. Więcej pisaliśmy TUTAJ. O o. Andraszu powstała również książka autorstwa Stanisławy Bogdańskiej.

Nowe ronda w Nowym Sączu

W Nowym Sączu powstało w ostatnich latach wiele rond. Mają oczywiście pomóc w rozładowaniu ruchu. Przy niektórych duże korki są jednak cały czas widoczne, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W 2023 roku oddane do użytku zostało m.in. rondo u zbiegu Alei Piłsudskiego i ul. Kamiennej oraz Piłsudskiego z Nawojowską. Przypomnijmy, że ich budowa ciągnęła się bardzo długo, a prace odbywały się w niezwykle powolnym tempie. Ostatecznie w pełni otwarte zostały latem 2023 roku. 

Podczas październikowej sesji rady miasta, radni pochylili się nad projektem nadania nazwy nowym rondom. Prezydent zaproponował “Bolka i Lolka” i “Misia Uszatka”. Ostatecznie nazwy te zostały jednak wycofane.  ([email protected], wideo: Mateusz Pogwizd, fot.: JP)

Poświęcenie ronda im. O. Józefa Andrasza w Nowym Sączu
W obecności władz miasta i ojców jezuitów odbyło się poświęcenie nowego ronda na Alejach Piłsudskiego w Nowym Sączu. Jego patronem został ojciec Józef Andrasz.


Dziękujemy za przesłanie błędu