Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
11/01/2021 - 11:50

Nowe wymagania na maturze i egzaminie ósmoklasisty. Co się zmieni?

W tym roku matura i egzamin ósmoklasisty będą wyglądały inaczej niż w ubiegłych latach. Nie będzie egzaminu ustnego. Ponadto uczniowie nie będą musieli zdawać egzamin z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Co się jeszcze zmieni?

W tym roku egzaminy maturalne i ósmoklasisty będą wyglądały zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Będą przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Podobnie jak w 2020 roku, egzamin maturalny będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu podjął decyzję, że część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Zobacz też Czegoś takiego w Sączu nie było! To już dziś. Matura pod specjalnym rygorem

W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, z listy lektur obowiązkowych wykreślona została książka „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. W przypadku egzaminu z matematyki, ministerstwo ograniczyło wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i stereometrii. Zmienią się także wymagania z języka angielskiego. Z listy środków gramatycznych wykreślony został czas past perfect oraz mowa zależna.

Wielkie zmiany czekają także maturzystów. W przypadku matematyki na poziomie podstawowym, ministerstwo ograniczyło wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów. W całości zredukowane zostały wymagania dotyczące brył obrotowych i ostrosłupów.

Z kolei na egzaminie maturalnym z geografii na poziomie rozszerzony nie będzie treści o charakterze faktograficznym i zagadnień, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego będzie trwał 120 minut. Uczniowie będą mogli uzyskać maksymalnie 45 punktów, a więc o 5 mniej niż w ubiegłych latach. Na egzaminie zawsze pojawiała się jakaś forma wypracowania do napisania. W tym roku będzie to rozprawka albo opowiadanie, w których uczeń będzie mógł się odnieść do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

Zobacz też Matura 2020 w Nowym Sączu. Dzisiaj uczniowie zdają egzamin z języka polskiego

Egzamin z matematyki będzie trwał nieco krócej, bo 100 minut. Za rozwiązanie zadań uczniowie będą mogli uzyskać maksymalnie 25 punktów, a więc o 5 mniej niż w ubiegłych latach. Zmieni się także liczba zadań otwartych. Do tej pory było ich sześć, a teraz będą zaledwie cztery.

Ósmoklasiści zmierzą się także z językiem obcym nowożytnym, który będzie trwał 90 minut. Maksymalnie uczniowie będą mogli uzyskać 55 punktów (o 5 mniej niż w ubiegłych latach). Będzie mniej zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu i reagowania.

Jak będzie wyglądał w tym roku egzamin maturalny? Czytaj dalej na kolejnej stronie...Dziękujemy za przesłanie błędu