Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
11/08/2019 - 10:35

Nowy Sącz: al. Piłsudskiego jak autostrada. Pieszemu uda się przejść, albo...

Ulica al. Piłsudskiego w Nowym Sączu jest jedną z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Ile aut przejeżdża nią w ciągu dobry? Tysiące. Ruch samochodowy jest tam naprawdę duży. Niektórzy kierowcy pokonujący tę trasę za nic mają ograniczenia prędkości, za nic mają pieszych, którzy czekają, aż kierowca łaskawie zatrzyma się przed przejściem i przepuści kogoś stojącego przed zebrą.

Stefan Pasiut jest jednym z naszych czytelników. Zaalarmował nas o problemie, który nasilił się zwłaszcza po oddaniu do użytku nowej ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Kamienica.

- To, że mieszkańcy korzystają ze ścieżki rowerowej, to bardzo dobrze - mówi nasz rozmówca. - Niech takich ścieżek będzie w mieście, jak najwięcej. Jednak po udostępnieniu tej niedawno wybudowanej bardzo nasilił się w rejonie al. Piłsudskiego ruch nie tylko pieszych, ale rowerzystów i osób jeżdżących na rolkach, którzy pokonują między innymi przejście dla pieszych na wysokości hipermarketu Agata. To przejście, mimo, że jest oznakowanie pokonuje się dosłownie z "duszą na ramieniu". Nigdy nie wiadomo, czy kierowca w porę zatrzyma się przed przejściem. Co mają powiedzieć osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim?

Pan Stefan wspomniał, że nie po raz pierwszy był świadkiem sytuacji, że jeden kierowca zatrzymywał się przed wspomnianymi pasami, by przepuścić pieszego, czy grupę pieszych, ale inny jadący sąsiednim pasem miał to w nosie i przejeżdżał przed kompletnie zaskoczoną i przerażoną osobą znajdującą się już na pasach.

- Ktoś powie, że przejście, o którym mowa jest oznakowane, ale może, w związku ze zwiększonym ruchem zarówno pieszych, jak i rowerzystów w rejonie nowej ścieżki należałoby zrobić tam dodatkowe oznakowanie dla kierowców. Może światła pulsacyjne, takie, jakie są instalowane przy przejściach dla pieszych przed szkołami? Mam taki apel do służb drogowych w Nowym Sączu o wzięcie pod uwagę takiej propozycji.

Pojechaliśmy na miejsce i porozmawialiśmy z kilkoma mieszkańcami. Co mówili o przejściu dla pieszych przy al. Piłsudskiego, nieopodal kładki dochodzącej do nowej ścieżki pieszo-rowerowej? zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego.

- Kierowcy nic sobie nie robią z tego, że tutaj jest przejście dla pieszych - mówi starszy mężczyzna. - Ja też zostałbym kiedyś tutaj potrącony. Gdyby nie mój refleks, to nie wiem jakby się to skończyło. Możesz stać tutaj dwadzieścia minut, albo pół godziny i żaden kierowca się nie zatrzyma.

Nasz rozmówca widzi rozwiązanie tego problemu? Uważa, że gdyby częściej pojawiały się na tej "przelotówce" policyjne patrole, które nakładałyby solidne mandaty na kierowców łamiących przepisy, to może sytuacja tutaj poprawiłaby się.

- Na niektórych kierowcach trzeba wymuszać przejście - dodaje. Jak już widzą, że się wchodzi na pasy, to się zatrzymują. Czy tak powinno być?

Kolejna nasza rozmówczyni, która przechodzi przez te pasy, bywa, że trzy razy dziennie również uważa, że montaż świateł pulsacyjnych na tym przejściu to dobry pomysł. - Jest to bardzo kłopotliwe przejście - dodaje.

Inny rozmówca uważa, że rozwiązaniem problemu jest zainstalowanie przez drogowców rampy ze światłami, taka jaka jest zamontowana przy szkole w Zabełczu. Co na to Miejski Zarząd Dróg? W odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy od dyrektora Adama Konickiego czytamy:

- W kwestii dodatkowego oznakowania przejścia dla pieszych przez Al. Piłsudskiego na skrzyżowaniu z ul. Wiśniowieckiego informuję, że będziemy podejmować działania w zakresie poprawy jego dostrzegalności w ramach posiadanych środków finansowych na ten cel...

[email protected], fot. IM, film: Krzysztof Stachura.

Przejście dla pieszych przy al. Piłsudskiego
Ulica al. Piłsudskiego w Nowym Sączu jest jedną z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Ile aut przejeżdża nią w ciągu dobry? Tysiące. Ruch samochodowy jest tam naprawdę duży. Niektórzy kierowcy pokonujący tę trasę za nic mają ograniczenia prędkości, za nic mają pieszych, którzy czekają, aż kierowca łaskawie zatrzyma się przed przejściem dla pieszych i przepuści stojącą przed pasami osobę.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)