Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
05/11/2019 - 14:55

Nowy Sącz: ale ślubowanie! Sala Sokoła nie pomieściła 480 pierwszoklasistów

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu obchodzi dzisiaj 201-lecie istnienia. Taki dzień to najlepsza okazja do złożenia przez pierwszoklasistów ślubowania.

Uroczystość odbyła się w największej sali im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” i chyba po raz pierwszy w historii szkoły była podzielona na dwie części. Dlaczego?

Otóż w tym roku takie ślubowanie składał podwójny rocznik pierwszoklasistów, który w tym roku wszedł do klas sądeckich szkół średnich.

Tak, więc jedna tura pierwszoklasistów, którzy rozpoczęli w tym roku naukę w pierwszym „ogólniaku” złożyła ślubowanie o godz. 9, a druga, po uroczystej mszy świętej w kościele św. Kazimierza, o godz. 11.

- W tym roku musieliśmy podzielić ślubowanie na dwie tury – mówi Andrzej Padula, dyrektor I LO w Nowym Sączu. – Wcześniej ślubowało osiem klas pierwszych, a teraz kolejne osiem. Jest to prawie 480 uczniów, którzy kilka tygodni temu rozpoczęli naukę w naszej szkole. Ślubowanie dla tych młodych ludzi jest takim symbolicznym wprowadzeniem do szkolnej społeczności z wynikającymi z tego prawami i obowiązkami. Po złożeniu ślubowania stają się oni pełnoprawnymi uczniami naszego liceum.

W największej sali MCK „Sokół”, oprócz odświętnie ubranych uczniów, nie zabrakło oczywiście zaproszonych gości na czele z prezydentem Ludomirem Handzlem, przedstawicielem Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu i oczywiście całą rzeszą emerytowanych nauczycieli.

- Ślubowanie na sztandar szkoły jest naszym zadeklarowaniem przynależności do tej szkoły – mówią Agnieszka Kula, Wiktoria Witwicka, Aleksandra Kumorek i Julia Gajewska, uczennice sądeckiego „Długosza”. – Jest to wydarzenie, które będziemy pamiętali nie tylko przez lata nauki w liceum, ale też zapewne później.

Za pierwszoklasistami już kilka tygodni nauki w nowej szkole.

- Już zdążyłyśmy się zaaklimatyzować. Zintegrowaliśmy się zarówno w swoich klasach, jak i ze szkolną społecznością – dodają uczennice. – Atmosfera w szkole jest naprawdę bardzo fajna.

- Święto szkoły, to próba weryfikacji dorobku szkoły, pracy wielu osób – grona pedagogicznego, uczniów, rodziców, pracowników administracyjnych - dodaje dyrektor I LO. – Każdy jubileusz, to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi zawsze było zwartą społecznością tworzoną przez pokolenia uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Wokół szkoły zawsze gromadzili się ludzie, którzy byli pełni pomysłów, wrażliwości na dobro ucznia. Dzięki ich entuzjazmowi, zaangażowaniu udało się zbudować dobre imię szkoły i jej renomę. Dzięki nim jesteśmy w tym miejscu ciesząc się dotychczasowymi sukcesami. Nie sposób wymienić tego czego dokonali, ale chciałbym im z całego serca podziękować.

O I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza można by mówić długo i dużo – zaznaczył dyrektor Padula. Dzisiaj absolwenci I LO pełnią najwyższe funkcje w administracji samorządowej, sprawują nadzór i odpowiadają za oświatę, Robią karierę naukową i realizują się zawodowo w kraju i za granicą.

- Wszystko dlatego, że w naszej szkole najważniejszy był uczeń – dodał. – Duszą szkoły nauczyciel, a dumą jego absolwenci. Dlatego drodzy pierwszoklasiści, bądźcie świadomi, że dzisiaj pracujecie na to, aby być jutro dumą szkoły, chlubą miasta Nowego Sącza i całej Sądecczyzny.

Do młodzieży zwrócił się także obecny na sali prezydent Ludomir Handzel. Jest on także absolwentem tej szkoły (rocznik 1992)

- Dzisiaj w tym miejscu musiałem być – zaczął prezydent Handzel. – 31 lat temu, tak, jak Wy rozpoczynałem naukę w I LO. Dzisiaj z dumą noszę w klapie marynarki tę tarczę. Wtedy ukrywaliśmy tylko kąty, bo wstyd było, że się jest z pierwszej klasy. Chciałem Was zapewnić, że jesteście w bardzo dobrym miejscu i w bardzo dobrych rękach. Proszę Was tylko o jedno. Nie straćcie ani jednej godziny z tych czterech czekających Was w tej szkole lat.

Korzystajcie z wiedzy profesorów, z ich doświadczenia. To będzie procentowało w następnych latach. To najlepszy czas. Będziecie zdobywać przyjaźnie, które przetrwają bardzo długo. Może całe życie. Możecie mi wierzyć. Dostaniecie tutaj, w tej szkole taką dawkę wiedzy i szans rozwojowych, że możecie zajść bardzo, bardzo wysoko. Jesteście na najlepszej drodze do swojego sukcesu, czego Wam życzę.

[email protected], fot. IM.

to się nazywa ślubowanie na prawie 480 uczniów
Nasz sądecki "Długosz" świętuje


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)