Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
22/04/2021 - 00:00

Nowy Sącz: będzie podwyżka cen biletów MPK? O tym zdecyduje Rada Miasta

Szykuje się podwyżka cen biletów uprawniających pasażerów do przejazdu miejską komunikacją autobusową w Nowym Sączu. Powinna ona wejść w życie od 1 czerwca br. jeśli Rada Miasta podejmie taką uchwałę.

Gotowy jest projekt uchwały regulujący system taryfowy oraz przepisy porządkowe obowiązujące w autobusach MPK zarówno na liniach na terenie Nowego Sącza, jak również na terenie gmin, z którymi miasto ma podpisane porozumienie międzygminne w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Jest to jeden z kilkunastu projektów uchwał, nad którymi będą zapewne dyskutowali sadeccy radni już na najbliższej sesji rady.

Jeśli wyraziliby oni zgodę na wprowadzenie pewnych zmian w systemie taryfowym i przepisach porządkowych dotyczących korzystania z miejskiej komunikacji autobusowej to ta uchwała zastąpiłyby dwukrotnie już nowelizowaną uchwałę, która obowiązuję od lipca 2018 roku.

Celem wprowadzanych zmian jest w pierwszym rzędzie waloryzacja cen biletów i opłat, które nie były zmieniane od kilku lat.

Jak powiedział Sądeczaninowi Stanisław Bębenek, dyrektor Wydziału Transportu i Komunikacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu, zaproponowane zmiany wynikają chociażby ze wzrostu średniej płacy, wyższych cen energii, wzrostu kosztów zakupu autobusów, paliwa i części zamiennych

- Ostatnia podwyżka cen biletów MPK, uprawniających do podróżowania miejską komunikacją autobusową była w czerwcu 2017 roku – mówi dyrektor Bębenek.

Nasz rozmówca zastrzega, że jeśli rada przegłosuje tę uchwałę to cena biletów jednorazowych wzrośnie tylko o 10 proc. Ceny biletów miesięcznych (w mieście i poza strefą miejską) mają pozostać bez zmian.

W ubiegłym roku w autobusach miejskich jeżdżących na liniach w Nowym Sączu oraz na trasach gmin, z którymi miasto ma zawartą umowę międzygminną odnotowano ponad 1,8 mln odbić.

- Proponowane ceny biletów MPK będą dotyczyły w większości mieszkańców spoza miasta – dodaje nasz rozmówca.

Warto zaznaczyć, że prawie 32 tysiące mieszkańców Nowego Sącza to posiadacze karty nowosądeczanina, uprawniającej do bezpłatnego korzystania z miejskiej komunikacji autobusowej. Koszty związane z tymi przejazdami pokrywa miasto.

Zapytaliśmy dyrektora Bębenka, czy jeśli rada przyjmie tę uchwałę to zrównoważy ona koszty, jakie miasto ponosi z tytułu utrzymywania miejskiej komunikacji autobusowej?

- Nie zrównoważy – odparł dyrektor Bębenek.

Miejskie autobusy MPK wykonują rocznie ponad cztery miliony kilometrów w Nowym Sączu i na terenie gmin, z którymi miasto ma podpisaną umowę międzygminną. 

Poza miastem jest to około milion kilometrów w skali roku, a na terenie miasta ponad trzy miliony.

W 2018 roku utrzymanie miejskiej komunikacji autobusowej pochłonęło ponad 25 mln złotych. W 2019 roku ten koszt wyniósł prawie 28 mln złotych. Rok 2020 nie jest jeszcze rozliczony.

Dyrektor Bębenek  przyznaje, że proponowane zmiany znajdujące się w tym projekcie uchwały były konsultowane  z centralami związkowymi, a także wójtami gmin, które mają zawarte z miastem porozumienie międzygminne na świadczenie usług komunikacyjnych przez spółkę MPK.

- Przeprowadziliśmy w tej sprawie konsultacje społeczne i wszystkie opinie były pozytywne – dodaje nasz rozmówca.

A jak jest z opłatą za bagaż i psa?

- Ustala się opłatę za przewóz bagażu i psa w wysokości ceny biletu jednorazowego, a w przypadku zakupu biletu u kierowcy w wysokości ceny biletu jednorazowego normalnego.

Opłaty za przewóz bagażu i psa mają nie ponosić pasażerowie, korzystający karty nowosądeczanina.

Osoby niewidome podróżujące w autobusie z psem – przewodnikiem nie płacą opłaty za czworonoga.

Warto też zapoznać się z opłatami dodatkowymi, jakie znajdują się w przygotowanym projekcie uchwały?

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu