Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
11/06/2020 - 13:40

Nowy Sącz: Boże Ciało bez wielkiej procesji na Rynku. Było zupełnie inaczej

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej czyli Boże Ciało, tysiące mieszkańców Nowego Sącza uczestniczyło w tradycyjnej procesji eucharystycznej wokół Rynku. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa jej nie zorganizowano.

Uroczystości miały skromniejszy wymiar. W Bazylice św. Małgorzaty procesje do czterech ołtarzy odbywały się na mszach świętych o godz. 9, 10.30 i 12. W tym roku zgodnie z wytycznymi  Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, każda parafia organizowała procesje eucharystyczne wokół własnego kościoła.Opatrzność dzisiaj czuwała. Na szczęście pogoda dopisała.

Czytaj także: Podegrodzie: procesję Bożego Ciała obejrzy cała Polska, pójdzie też w świat

Tegoroczne procesje Bożego Ciała ze względu na nadal trudną sytuację epidemiologiczną i konieczność zachowania restrykcji sanitarnych różniły się nieco od tych, które odbywały się w naszym regionie w poprzednich latach.

W świątyniach wierni mieli założone na twarzach maseczki, ale i przed nimi niektórzy wierni uczestniczący w mszy świętej mieli zasłonięte usta i nos.

Sądeczanie rozumiejąc sytuację starali się, zarówno w kościele, jak i przed świątynią, a także idąc w procesji, zachowywać od siebie obowiązujący, bezpieczny dystans.

Prałat bazyliki św. Małgorzaty ks. dr. Jerzy Jurkiewicz mówił do wiernych podczas mszy, że przeżywając dzisiaj uroczystość Bożego Ciała oddajemy cześć Chrystusowi w najświętszym sakramencie. W homilii znalazły się nawiązania do trwającej obecnie pandemii koronawirusa.

- Im cięższa jest wędrówka przez pustynię tej pandemii tym bardziej potrzebujemy zjednoczenia z Chrystusem w komunii świętej  mówił prepozyt sądeckiej kapituły. – Panujmy drodzy nad lękiem i nie pozwólmy, aby to lęk panował nad nami. Dzisiaj stajemy tak licznie przed najświętszym sakramentem, bo jest to dzień uwielbienia i dziękczynienia Jezusowi za tak wspaniały dar, jakim jest jego pozostawanie wśród nas pod postaciami chleba i wina. Jest to dzień dziękczynienia za pokarm naszych dusz, którego głodu może doświadczyliśmy ostatnio.

Czytaj także: Podegrodzie: Lachowska uroczystość Bożego Ciała poszła w świat [ZDJĘCIA]

- Jest to szczególny dzień adoracji eucharystii i wyznania wiary w to, co dokonuje się podczas każdej mszy świętej. Przemiany chleba i wina w ciało i chleb Chrystusa. Jest to również dzień wynagradzania za wszelkie grzechy wobec najświętszego sakramentu. Nauczmy się od nowa trwać przed Chrystusem w pokorze, znajdźmy czas na prywatna adorację i często przyjmować Go do swojego serca - dodał ks. dr Jurkiewicz.

Potem z Bazyliki św. Małgorzaty wyruszyła procesja do czterech ołtarzy polowych ustawionych wokół świątyni. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, przygotowaniem jednego z nich zajęły się osoby z Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości. Kolejny ołtarz wykonali członkowie Kongregacji Kupieckiej. Wykonaniem pozostałych dwóch ołtarzy zajęły się osoby z Grupy Ojca Pio oraz parafialne Róże Różańcowe.

Czytaj na następnej stronie

Nowy Sącz: Uroczystość Bożego Ciała bez procesji na Rynek. Zupełnie inna




W minionych latach w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej czyli Boże Ciało tysiące mieszkańców Nowego Sącza uczestniczyło w tradycyjnej procesji eucharystycznej wokół Rynku. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa jej nie zorganizowano. Uroczystości miały skromniejszy wymiar. W Bazylice św. Małgorzaty procesje do czterech ołtarzy odbywały się na mszach świętych o godz. 9, 10.30 i 12. W tym roku zgodnie z wytycznymi Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, każda parafia organizowała procesje eucharystyczne wokół własnego kościoła.






Dziękujemy za przesłanie błędu