Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
26/02/2021 - 08:15

Nowy Sącz: chciałbyś wejść do podziemnego muzeum? Gotowe trzy koncepcje

Władze miasta chcą, by obok obecnego ratusza w Nowym Sączu powstało podziemne muzeum na wzór tego, w krakowskich Sukiennicach. Miałoby się mieścić na Rynku; tam, gdzie były prowadzone badania archeologiczne. Sądeczanie i turyści mogliby zobaczyć odsłonięte mury starego ratusza, pochłoniętego przez wielki pożar w 1894 roku.

Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, która przez kilka miesięcy prowadziła w ubiegłym roku badania archeologiczne na płycie Rynku i odsłaniała fragment murów starego ratusza przygotowała trzy koncepcje w jaki sposób wykorzystać odkopane fundamenty starego ratusza. Miałby to być sposób nie tylko na zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta, ale również ożywienie Starówki.

Czytaj także: Nowy Sącz: podziemne muzeum koło ratusza. Czy to dobry pomysł?

Przypomnijmy, że Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał właśnie nakaz zasypania zabezpieczonych geowłókniną starych fundamentów sądeckiego ratusza. Spółka SARR ma wykonać ten nakaz do końca marca 2021 roku. Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie powinny też już dotrzeć dokumenty przesłane przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego z przygotowanymi koncepcjami wykorzystania tego miejsca. Przygotowane pomysły zaprezentował Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Czytaj także: Nakaz konserwatora: wykopaliska archeologiczne mają być zasypane

Najbardziej kosztowna, bo opiewająca na kwotę prawie 6 milionów złotych jest koncepcja stworzenia na miejscu wykopalisk archeologicznych, podziemnego muzeum podobnego do tego, jakie funkcjonuje w Sukiennicach w Krakowie. Ta wersja przewiduje odrestaurowanie i przystosowanie na potrzeby takiego muzeum pomieszczeń znajdujących się pod płytą rynku. Do podziemnego ratusza wchodziłoby się schodami rozpoczynającymi się na płycie rynku. Szerokie obejście reliktów i fundamentów miałoby pozostać w tej samej formie, w jakiej zostało odkryte. Relikty zostałyby jedynie poddane konserwacji m.in. dół skazańców, który miał głębokość siedmiu metrów. Do niego wrzucano najbardziej niebezpiecznych zbrodniarzy. Przy tym wariancie powstałaby też rozbudowana ścieżka dydaktyczna.

- W przypadku tego najdroższego wariantu chcielibyśmy się wzorować troszeczkę na podziemnym Muzeum w Sukiennicach w Krakowie – mówi Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego w nowym Sączu. – Jest to jednak najdroższy z przygotowanych pomysłów. Drugi wariant jest tańszy, ale troszkę uboższy o możliwości poznawcze. Ten wariant opierałby się o istniejący, odsłonięty układ pomieszczeń, ale przy tym wariancie nie byłoby rozbudowanej ścieżki dydaktycznej. Co zakłada trzeci wariant? - czytaj TUTAJ

Nowy Sącz: chciałbyś wejść do podziemnego muzeum? Gotowie trzy koncepcje [WIZUALIZACJA]
Władze miasta chcą, aby koło obecnego ratusza w Nowym Sączu powstało podziemne muzeum na wzór takiego, jakie znajduje się w krakowskich Sukiennicach. Miałoby ono mieścić się tam, gdzie przez wiele miesięcy były prowadzone badania archeologiczne. Sądeczanie i turyści mogliby zobaczyć odsłonięte mury starego ratusza, który pochłonął wielki pożar w 1894 roku.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020