Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
14/12/2020 - 22:10

Nowy Sącz: co w tym budynku będzie? Jeszcze kilka tygodni temu nie istniał

Do końca tego roku budowane nowe skrzydło Sądeckiego Hospicjum powinno osiągnąć stan surowy zamknięty. Prace bardzo szybko posuwają się do przodu.

Z końcem sierpnia na teren przy hospicjum wjechały koparki, które zaczęły robić pierwsze wykopy, a dzisiaj postawiony budynek ma już więźbę dachową.

- Prace postępują szybko i sprawnie. Wszystkie prace murarskie zostały już zakończone – mówi Mieczysław Kaczwiński, dyrektor Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum. – To już szesnasty tydzień rozbudowy. Mimo że aura nie sprzyja już tak jak w poprzednich tygodniach, pracownicy firmy, która podjęła się tego zadania bardzo intensywnie pracowali.

Budynek dosłownie za chwilę będzie kryty dachem. Obecnie trwa tynkowanie i ocieplanie kominów. Także wewnątrz budynku już też rozpoczęły się prace. Stawiane są ścianki działowe na parterze i pierwszym piętrze. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace instalacyjne: wodno-kanalizacyjne i elektryczne.

- Mamy nadzieję, że do końca roku zostanie zamontowana stolarka okienna – dodaje nasz rozmówca. – Planujemy na koniec grudnia, że budynek będzie osiągnie stan surowy zamknięty, a więc będzie posiadał już stolarkę okienną i drzwiową

O budowę nowego skrzydła Towarzystwo Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum zabiegało kilka lat. Będzie to integralna część tej placówki.

- Budowa była konieczna, bo w budynku, w którym działa nasze hospicjum zrobiło się ciasno – dodaje dyrektor Kaczwiński.

W nowym skrzydle będzie dwadzieścia osiem miejsc dla chorych. W tym cztery miejsca będą przeznaczone dla pacjentów objętych tzw. opieką zastępczą (wytchnieniowa). Będzie ona świadczona dla mieszkańców Sądecczyzny. W nowym obiekcie będzie też nowa kaplica, sala fizjoterapii oraz ogród zimowy. Zapewniona będzie także duża przestrzeń do spotkań.

Stary i nowy budynek hospicjum połączy przewiązka. Nowa część będzie posiadała między innymi własne solary do podgrzewania wody.

- Chcemy, aby ten budynek był podobnie, jak stare skrzydło energooszczędny – dodał prezes Kaczwiński.

Inwestycja, jak się szacuje pochłonie około 4 mln złotych. Kierownictwo placówki zapewnia, że rozbudowa hospicjum jest realizowana z własnych pieniędzy. Środki na to zadanie gromadzone były od kilku lat. Między innymi z dorocznej zbiórki „Pola Nadziei” i akcji charytatywnej „Ziarnko Gorczycy”, a także z darowizn, które przekazywane są na rzecz sądeckiego hospicjum, jak również od sponsorów.

Część środków na realizację tej inwestycji pochodziła z 1 proc. przekazanego przez darczyńców.

[email protected], fot. Sądeckie Hospicjum.

Nowy Sącz: co w tym budynku będzie? Jeszcze kilka tygodni go nie było [ZDJĘCIA]
Do końca tego roku budowane nowe skrzydło Sądeckiego Hospicjum powinno osiągnąć stan surowy zamknięty. Prace bardzo szybko postępują.


Dziękujemy za przesłanie błędu