Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
25/02/2020 - 14:15

Nowy Sącz: co z kartami nowosądeczanina, kiedy będą wydawane?

Przed dzisiejszą sesją Rady Miasta nowego Sącza odbyła się w ratuszu konferencja, podczas której prezydent Ludomir Handzel poruszył kilka tematów, które chciałby także przedstawić podczas obrad. Wyraził jednak wątpliwość, czy uda mu się zabrać w tych kwestiach głos, bo jak zaznaczył podczas ostatnich sesji nie mógł się wypowiedzieć, bo punkt, w którym mógłby to uczynić być zdejmowany z porządku obrad.

- Nie wiem, czy dzisiaj na sesji będę mógł się wypowiedzieć – stwierdził prezydent Handzel. – mam nadzieję, że tak.

Prezydent zapewnił, że jutro do Nowego Sącza 25 tysięcy kart nowosądeczanina (właściwych, a nie tymczasowych i trybie pilnym uprawnionym mieszkańcom będą one wydawane – zaznaczył gospodarz miasta.

- 25 tysięcy złożonych wniosków, to kilka tysięcy więcej głosów, które otrzymałem w drugiej turze wyborów. Cieszę się, że sądeczanie przekonują się do tego, że warto być mieszkańcem Nowego Sącza, płacić tutaj podatki. Mam nadzieję, że wspomniane karty będziemy mogli do końca marca wydać osobom, które już złożyły wnioski. Będziemy chcieli zamawiać następne karty

Prezydent Ludomir Handzel poruszył także problem związany ze Sandecją. W tym tygodniu władze miasta chciałyby, aby na ich wniosek jeszcze w tym tygodniu została zwołana sesja jej poświęcona. Włodarze miasta zapewnili, że są w posiadaniu kompletu dokumentów – od projektu uchwały wyrażającej zgodę na zbycie akcji  w spółce MKS Sandecja S.A.

- Jutro odbieramy przygotowaną wycenę spółki, wniosek na zbycie udziałów przez prezydenta oraz Zarząd spółki – dodał prezydent. – Jest przygotowany regulamin określający zasady i tryb pracy zespołu ds. przeprowadzenia negocjacji z potencjalnymi inwestorami, procedura wyłonienia tego nabywcy, a także wzór umowy sprzedaży akcji. Cały ten pakiet również jest gotowy. Chcemy to przedstawić transparentnie na sesji, o zwołanie której będziemy zabiegali.

Prezydent Handzel napomknął także o tzw. „moście południowym”. Jako jeden z ostatnich punktów dzisiejszej sesji jest ten poświęcony temu właśnie zagadnieniu. Zostało ono ujęte w formie: „informacja i debata na temat przebiegu  połączenia DK nr 87 w Nowym Sączu z DW nr 969 – tzw. Mostu Południowego  w Nowym Sączu”.

- To, co mnie leży najbardziej na sercu, to przede wszystkim transparentność całego procesu decyzyjnego – dodał prezydent. – To, aby mieszkańca miasta wiedzieli, jaki jest pomysł na most południowy, jaki jest pomysł na łącznik między ulicą Piramowicza, a lewobrzeżnym Dunajcem. Te prace trwają od wielu, wielu lat. Mamy teraz historyczny moment, który umożliwiłby nam wykonanie tej przeprawy. Mam nadzieję, że tak się stanie.

Jak zapowiedział prezydent udział w dzisiejszej sesji zapowiedział projektant, który projektant tego przedsięwzięcia, który ma pokazać nowe rozwiązanie, które do tej pory nie było prezentowane mieszkańcom Nowego Sącza. Posługując się przygotowaną prezentacją prezydent mówił o przebiegu wariantu C, który zdaniem specjalistów ma być najbardziej optymalny.

- Z tym wariantem zgodzili się mieszkańcy osiedla Wólki oraz innych osiedli na tym terenie – dodał prezydent. – Ten wariant umożliwia oddalenie  ruchu od osiedli. Droga prowadzona byłaby wzdłuż linii kolejowej. Cały rok zespoły projektowe pracowały nad tym rozwiązaniem i na to przeznaczono 800 tysięcy złotych. Wiem, że prace nad tą koncepcja zostały zakończone i że środki na to rozwiązanie, czyli wariant C zostały przekazane. Jest w tej kwestii pozytywna opinia Wód Polskich i PKP.

Wspomniał także o wariancie nowym D. Prezydent przyznał, że optuje za wariantem C.

- Jednak dla dobra sprawy, dla wyższego celu, żeby ta przeprawa się pojawiła, to jestem zwolennikiem wdrożenia każdego wariantu, jednak przy zastrzeżeniu, że nie możemy wprowadzić ruchu na osiedle Wólki. Musimy odsunąć obwodnicę od zabudowań. Na to muszą wyrazić zgodę Wody Polskie i PKP. Przy wariancie C to mamy – stwierdził prezydent Handzel.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.  Dziękujemy za przesłanie błędu