Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 kwietnia. Imieniny: Ireny, Kleofasa, Wincentego
07/09/2019 - 16:05

Nowy Sącz: czy na terenie miasta utrzymana będzie nocna prohibicja?

Od 5 października ubiegłego roku w sklepach na terenie Nowego Sącza obowiązuje zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6 rano, za wyjątkiem lokali: restauracji, pubów itp. Jak już pisaliśmy Naczelny Sąd Administracyjny już uchylił podobne przepisy, które zostały zaskarżone w stolicy Małopolski - Krakowie oraz Rzeszowie.

W obu miastach sądy administracyjne uznały nieważność uchwał. Dlaczego? W obu przypadkach uchwały zaskarżyli przedsiębiorcy.

O tym pisaliśmy tutaj:

Czy w Nowym Sączu obowiązująca uchwała się utrzyma? Na razie obowiązuje.

Pytania dotyczące obowiązującego zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6. w sklepach na terenie miasta zadawali, w kontekście decyzji NSA w Krakowie i Rzeszowie internauci, którzy brali udział w ostatnim czacie na jednym z portali społecznościowych z prezydentem miasta Ludomirem Handzlem.

Przypomnijmy, że uchwała o zakazie nocnej sprzedaży alkoholu została przyjęta przez radę miasta Nowego Sącza we wrześniu ubiegłego roku, a weszła w życie kilka tygodni później.

Jej projekt od razu wywołał ożywioną dyskusję. Niemal też od razu w Nowym Sączu pojawiły się głosy, że wprowadzenie w Nowym Sączu prohibicji nie przełoży się na zamierzony skutek, czyli ograniczenie przez mieszkańców ilości pitego alkoholu. Niektórzy uważali, że napoje wyskokowe będą kupowane na zapas. Z kolei jeszcze inni mówili, że ludzie będą dowozić trunki z pobliskich gmin, w których taki zakaz nie obowiązuje, albo będą korzystali z usług taksówkarzy. Zarówno korporacje jak i niezrzeszeni taksówkarze przyjmują zamówienia na zrobienie zakupów, w tym kupno alkoholu. Z takiego rozwiązania zazwyczaj korzystali ci, którym zazwyczaj na tzw. domówce zabrakło alkoholu.

Taksówkarze dostarczają zakupy wprost do drzwi. Do rachunku za owe sprawunki doliczają koszt kursu, czasem jakąś dodatkową symboliczną opłatę.

Zapytaliśmy prezydenta Ludomira Handzla, czy w związku z rozstrzygnięciami NSA w kwestii uchwały o zakazie sprzedaży alkoholu od godz. 22 do 6 rano w Krakowie i Rzeszowie, mogą zapaść także jakieś decyzje w Nowym Sączu?

- Uchwała o zakazie sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6 rano obowiązuję na terenie Nowego Sącza od października ubiegłego roku - mówi prezydent Ludomir Handzel. - Wzbudza ona wiele emocji. W Nowym Sączu jest wiele głosów mieszkańców, środowisk, które ją sobie bardzo chwalą, ale też jest sporo głosów przeciwnych, tym bardziej, że tracą na tym sądeccy przedsiębiorcy. Tak naprawdę, ktoś, kto chce kupić alkohol w tych godzinach wsiada  na przykład w taksówkę, lub samochód i wyjeżdża dosłownie za granicę miasta i kupuje alkohol.

Prezydent Ludomir Handzel uważa, że nie wolno robić nic w takiej istotnej kwestii pospiechu.

- Powinni się wypowiedzieć na ten temat mieszkańcy miasta - dodaje. - Właśnie pojawiły się w innych miastach, na wniosek przedsiębiorców decyzje sądowe, które uchylają tego typu rozwiązania. Pytanie rodzi się takie: jak odniesie się do tego nasza rada miasta? Taką formalną informację przygotowuję dla rady miasta i myślę, że rada jakoś do niej się odniesie.

[email protected], fot. arch. Sądeczanin.info.   Dziękujemy za przesłanie błędu