Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
28/04/2020 - 16:30

Nowy Sącz: dopłaty do wody i ścieków - dwie strony medalu

Sądeccy radni dyskutowali dziś o proponowanym przez klub PiS przywróceniu dopłat do cen wody i odprowadzania ścieków. Jeszcze przed dzisiejszą sesją prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel rozesłał swoją opinię w tej sprawie. Uważa, że uchwała byłaby szkodliwa, bo uszczupla budżet w trudnych czasach.

- Takie propozycje to tani populizm, zwykłe rozdawnictwo - dać wszystkim z budżetu, czy potrzebują czy nie – uważa prezydent Ludomir Handzel. -  Oczywiście o najbardziej potrzebujących miasto musi zadbać i w mieście jest program dopłat do wody dla tych, którzy tych dopłat potrzebują. Jeśli w wyniku kryzysu spowodowanego koronawirusem grono potrzebujących wsparcia się powiększy, to te osoby również będą objęte programem dopłat. Wnioskodawcy chcą wprowadzić bałagan i podwójne dofinansowanie tej samej usługi.

Jak już pisaliśmy przywrócenie dopłat do wody i odprowadzania ścieków oznaczałoby wydanie z miejskiego budżetu kwoty około 7,5 mln złotych

- My chcemy jednorazowo, za 10 mln zł, odzyskać kontrolę nad spółką - komentuje prezydent. - A wnioskodawcy chcą dalej paść wodociągi z pieniędzy budżetu, przez co zabraknie ich na wykup i w ten sposób uniemożliwią przejęcie kontroli nad wodociągami, co pozwoliłoby zrobić porządek z cenami wody raz a skutecznie. 

- Wnioskodawcy działają przeciwko miastu i mieszkańcom, są dalej za tym, żebyśmy - jako mieszkańcy Nowego Sącza - nie mieli kontroli nad Sądeckimi Wodociągami.

Według opinii przygotowanego przez Biuro Radców Prawnych wspomniany projekt przygotowana uchwała przez grupę radnych PiS-Wybieram Nowy Sącz nie zawiera  wskazania źródła finansowania, a to jest sprzeczne  z ustawą o samorządzie gminnym.

Czym motywowała propozycję objęcia dopłatami wszystkich mieszkańców miasta grupa radnych, która była wnioskodawcami tego projektu uchwały?

- Uważamy, że ten trudny czas, w którym się znajdujemy, czyli w okresie epidemii wymaga wsparcia dla mieszkańców Nowego Sącza – mówiła kilka dni temu podczas konferencji prasowej Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta. -Uważamy, że w tym okresie, gdy pozostajemy w domach i zużywamy wody znacznie więcej chociażby ze względu na zachowanie higieny, to taką pomoc jesteśmy winni mieszkańcom.

Jak wnioskodawcy uzasadniali projekt tej uchwały?

„Jeżeli dopłaty zostaną uchwalone, to mieszkańcy Nowego Sącza zapłacą za dostarczaną wodę i odbierane ścieki ceny niższe o ustalone kwoty dopłat. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie uzyska z tytułu uchwalenia dopłat żadnych dodatkowych korzyści czy pieniędzy….Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne za swoje „pośredniczenie” pomiędzy Miastem, a jego mieszkańcami nie pobierze jakichkolwiek opłat i nie odniesie korzyści w jakiejkolwiek innej formie.

W uzasadnieniu uchwały wnioskodawcy stwierdzają, że uchwalenie dopłat do taryfy za zbiorowe dostarczanie wody

i zbiorowe odprowadzanie ścieków nie jest sprzeczne ani z treścią ani celem Lokalnego Programu Osłonowego uchwalonego w dniu 30 grudnia 2019 r.

Dopłaty do taryfy mają charakter powszechny i obejmą swoim zakresem wszystkie gospodarstwa domowe na terenie miasta.

Pomoc, w formie zasiłku celowego, wprowadzoną w Lokalnym Programie Osłonowym mogą otrzymać tylko nieliczni, spełniający kryterium dochodowe, po

przeprowadzeniu postępowania administracyjnego i wydaniu decyzji.

- Stan epidemii wymaga jednak pomocy powszechnej, przekazywanej w sposób szybki, prosty, skuteczny i bez uciążliwych formalności. Wszystkie te cechy mają dopłaty do taryfy, które będą powszechne (dla wszystkich gospodarstw domowych), proste i bez żadnych formalności. Mieszkańcy otrzymają faktury tak jak zwykle, tyle, że w mniejszej wysokości – argumentują wnioskodawcy.

Lokalny Program Osłonowy może być nadal realizowany, równoległe do dopłat.

[email protected], fot.
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu