Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
27/04/2018 - 11:25

Nowy Sącz. Feta godna siedziby. Architekt Teodor Hoffmann byłby dumny [ZDJĘCIA]

Widowiskowe było otwarcie nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Ta placówka kulturalna ma, po kilkudziesięciu latach tułaczki po miejskich budynkach ma nareszcie swoją własną siedzibę.

W czwartkowy wieczór, na uroczystym otwarciu nowej siedziby nie zabrakło wielu oficjeli. Obecni byli m.in. parlamentarzyści, władze miasta oraz powiatu, a także bardzo liczne grono muzealników. Nową siedzibę muzeum poświęcił prałat Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ulokowała się w pięknej kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 56. Budynek w 2016 roku kupiło od banku Zachodniego WBK województwo małopolskie. Muzeum jest, bowiem jednostką budżetową Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Na ten cel województwo przeznaczyło część własnych środków, a część były to środki unijne. Wartość inwestycji to 4 mln zł.

Zobacz także: Nowy Sącz: Nowa siedziba Muzeum Okręgowego otworzyła podwoje. Zobacz, kto witał gości? [ZDJĘCIA]

Remont, adaptacja i modernizacja pięknej kamienicy trwała kilkanaście miesięcy. Budynek został wzniesiony w 1912 roku dla Banku Austriacko-Węgierskiego według planu krakowskiego architekta Teodora Hoffmanna.

- Dla sądeckiego muzeum jest to dzień historyczny – mówił na otwarciu siedziby Leszek Zegzda, członek Zarządu województwa małopolskiego. – Bezdomna instytucja, znacząca dla tego subregionu do tej pory nie miała swojej stałej siedziby. Po II wojnie światowej muzeum było zawsze u kogoś w gościnie. Teraz, nareszcie ma swoje stałe lokum. Ogromnie się cieszę widząc tak wspaniałą muzealną siedzibę. Jest to, można powiedzieć sztandarowy projekt województwa małopolskiego. Jeszcze dwa lata temu nikomu się nie śniło, że tutaj przy ul. Jagiellońskiej 56 sądeckie muzeum osiądzie. Drodzy Sądeczanie przychodźcie do muzeum. Tutaj jest pięknie i jest, co zobaczyć.

Leszek Zegzda zaznaczył, że w to, aby w tym miejscu ulokowało się sądeckie muzeum zaangażowanych było bardzo wiele osób, a także Zarząd województwa małopolskiego oraz sejmik.

- Możemy być z tego obiektu naprawdę dumni – podkreślił Zegzda. – Miejsce jest bardzo dobre. Lokalizacja piękna, budynek historyczny. Mam takie odczucie, wchodząc do tego budynku, że został on wybudowany specjalnie dla muzeum. Jedynym felerem jest niestety brak miejsc parkingowych. W pobliżu mamy słynną „Ciuciubabkę”. Mamy nadzieję, że uda się nam wynegocjować przestrzeń, na której podczas dużych wydarzeń można będzie się zatrzymać. Może też porozumiemy się z miastem, aby wydzielić tutaj na ul. Jagiellońskiej kilka miejsc postojowych.

Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu też nie krył radości, że wreszcie, po 70 latach tułaczki muzealna siedziba ma nareszcie swoje miejsce.

- Przypomnę, że pierwszą siedzibą sadeckiego muzeum był zamek sądecki, który w 1945 roku, w wyniku sabotażu sowieckiego został wysadzony razem ze znajdującymi się tam zbiorami – mówi dyrektor Ślusarek. – Nowe przestrzenie są wyjątkowe. Ten budynek pełni funkcje: muzealną i magazynową. Dawny bank został tak skrojony, aby spełniać rolę muzealną.

W maju pracownicy muzeum będą aranżować muzealne magazyny w piwnicach budynku. Mają to być magazyny studyjne. To w nich będzie można zobaczyć m.in. przepiękny sejf z czasów, kiedy była budowana kamienica, a więc z pocz. XX wieku.

W użyczeniu muzeum znajduje się jeszcze do 2023 roku Dom Gotycki przy ul. Lwowskiej dzięki uprzejmości biskupa tarnowskiego ks. dr. Andrzeja Jeża i prałata parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu Jerzego Jurkiewicza.  

Uroczystość uświetniły występy aktorów Teatru Witkacego w Zakopanem, Julii Doszny z akordeonowym akompaniamentem Mirosława Bogonia, Teresy Mirgi z kapelą Kałe Bała i Zespołu Pieśni i Tańca Lachy. W klimat z epoki wprowadziły gości modelki z Fundacji Nomina Rosae, kierowanej przez dr Marię Molendę. Nie obeszło się również bez odznaczeń i podziękowań dla kierownictwa i pracowników muzeum

[email protected], Fot. IM.

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego otwarta
Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu