Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
02/02/2019 - 13:00

Nowy Sącz: gdzie są niebezpieczne przejścia dla pieszych? Ma się to zmienić

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu stara się pozyskać dofinansowanie na kolejne dwa tzw. "aktywne przejścia" w Nowym Sączu. Sądeczanie korzystają już z takiego przejścia między innymi na al. Batorego. Zainstalowano go kilka miesięcy temu na wysokości Centrum Batorego.

Jeśli drogowcom uda się zdobyć dofinansowanie, to jest realna szansa na to, że w Nowym Sączu powstaną dwa kolejne "aktywne przejścia". Miejsca wytypowali drogowcy w ścisłej współpracy z Komendą Miejską Policji w Nowym Sączu.

Gdzie zostaną wykonane te "aktywne przejścia" dla pieszych?

Czytaj także: Nowy Sącz: rewolucja na przejściach na Królowej Jadwigi? Kto ją zrobi?

Byłyby one zlokalizowane przy zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Poniatowskiego oraz Al. Wolności w rejonie ulicy Żeromskiego.

Szacunkowy koszt inwestycji to 140 tys. złotych.

- Zapewnienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to bardzo ważny element organizacji ruchu drogowego – mówi Adam Konicki, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. - Aktywne przejścia dla pieszych mają na celu ochronę pieszego w momencie, gdy ten znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Kierowca auta, które zbliża się do takiego przejścia, otrzymuje informację o prędkości z jaką porusza się samochód oraz ostrzeżenie świetlne o pieszych, którzy zamierzają przejść na drugą stronę ulicy. Sygnały ostrzegawcze na tego rodzaju przejściach aktywują się wtedy, kiedy zbliżają się do niego auta lub piesi.

O sytuacji, jaka ma miejsce u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Poniatowskiego pisaliśmy wielokrotnie. Przez przejście na ulicy Królowej Jadwigi naprawdę trudno przejść. Już nie raz na tej ulicy dochodziło do potrąceń pieszych i groźnych wypadków.

Czytaj także: Sądeczanie przecierają oczy ze zdumienia. Takiego oznakowania jeszcze nie było

- Jednym z kryteriów przy wyborze miejsc, gdzie miałyby powstać "aktywne przejścia" był wskaźnik wypadkowości przekazany nam przez policję - informuje dyrektor Konicki. – To właśnie policja wskazała te lokalizacje jako niebezpieczne dla pieszych.

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu złożył już wniosek o dofinansowanie do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

[email protected], fot. IM, arch. Sadeczanin.info, źródło: UM w Nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu