Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
06/09/2021 - 11:50

Nowy Sącz, Gorlice, Limanowa. W którym mieście żyje najwięcej stulatków?

Setne urodziny, mimo że zdarzają się niezwykle rzadko, są zawsze świętowane niezwykle uroczyście. Sprawdziliśmy, w którym mieście na prawach powiatu z naszego regionu, żyje najwięcej stulatków. Jak się okazuje, długowieczność to domena Gorlic.

Pan Władysław mieszkający w Gorlicach skończył w tym roku 100 lat, fot.: UM Gorlice

Zwykle na urodzinach śpiewamy „sto lat”. Na pewnym etapie słowa te jednak stają się nieaktualne. Niezbyt często mamy okazję życzyć komuś dwustu lat. Mimo tego, każdego roku do magicznej setki zbliża się kilka kolejnych osób. Niektórzy przekraczają nawet tę barierę.

Najstarszą mieszkanką Nowego Sącza jest mająca 103 lata Pani Stanisława.  Oprócz niej, w mieście mieszka 6 osób, które w 2021 roku skończyły lub skończą 100 lat. 

Również w Gorlicach żyje siedmiu stulatków. Są oni jednak zdecydowanie starsi. Mają bowiem odpowiednio: 106, 104, 102 (dwie osoby)  i 100 (trzy osoby) lat. Wkrótce ich grono może się powiększyć. W mieście żyją bowiem trzy 99-latki oraz cztery kobiety mające 98 lat.

Żadnego stulatka nie ma natomiast Limanowa. Jej najstarszymi mieszkańcami są 3 kobiety w wieku 99 lat oraz dwie kobiety i mężczyzna mający 98 lat.

W rankingu stulatków, jeśli chodzi o miasta powiatowe z naszego regionu, na szczycie znajdują się więc Gorlice. Wygląda na to, że długowieczność jest domeną tej miejscowości. Na swojego przedstawiciela oczekuje natomiast Limanowa. Warto zauważyć jeszcze jedną rzecz - zdecydowana większość osób w tym zacnym gronie to kobiety.

Przypomnijmy dla porównania, że najstarszym mieszkańcem naszego kraju jest Pani Tekla Juniewicz, która niedawno skończyła 115 lat. Wśród statystykach ogólnoświatowych prym wiedzie Japonka Kane Tanaka, żyjąca już 118 lat. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Unsplash, UM Gorlice)Dziękujemy za przesłanie błędu