Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
03/07/2022 - 14:40

Nowy Sącz gości delegacje miast partnerskich. Nie ma przedstawicieli Schwerte

Imieniny Miasta Nowego Sącza to nie tylko koncerty, występy topowych artystów, różnego rodzaju atrakcje dla mieszkańców miasta, w tym ogromnej rzeszy dzieciaków. To w tym roku również wizyta przedstawicieli miast partnerskich Nowego Sącza, którzy na zaproszenie prezydenta Ludomira Handzla przyjechali na to doroczne wydarzenie kulturalne miasta, które wróciło po dwóch latach pandemii. W Nowym Sączu gościmy delegacje miast partnerskich z: Słowacki, Węgier, Izraela, Ukrainy, Litwy, Norwegii, Włoch oraz partnerskich miast polskich: Elbląga oraz Tarnowa. Nie ma natomiast przedstawicieli z Niemiec, partnerskiego miasta Schwerte.

Delegacje miast partnerskich: Preszowa, Starej Lubowli (Słowacja), Kiskunhalas (Węgry), Netanji (Izrael), Stryja (Ukraina), Troków (Litwa), Narwiku (Norwegia), miasta Tropea (Włochy) oraz Elblaga i Tarnowa goszczą w Nowym Sączu od piątku. Gościem honorowym jest również córka gen. Władysława Andersa - Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech. Towarzyszy jej sądeczanka Anna Kurdziel-Facente, radca ambasady RP w Rzymie. 

Wczoraj przedstawiciele wspomnianych miast zostali uroczyście podjęci w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza przez władze miasta na czele z prezydentem Ludomirem Handzlem, przewodniczącego Rady Miasta dr. Krzysztofa Głuca i między innymi sądeckich radnych.

Gości powitali gospodarz – prezydent Handzel, jak również przewodniczący Rady Miasta. Prezydent zwracając się do gości, którzy zaszczycili swoją obecnością Nowy Sącz podziękował im, że reprezentują swoje kraje w naszym mieście. Mówił również o tym, co przez kilka lat, kiedy rządzi miastem udało się w Nowym Sączu zrobić, wybudować, przebudować. Akcentował, że miasto przeżywa boom inwestycyjny, w tym także w drogownictwie.

Przedstawiciele miast partnerskich mieli wczoraj okazję zobaczyć naocznie, jak wiele w Nowym Sączu się dzieje. Widzieli między innymi budujący się nowy stadion Sandecji przy ul. Kilińskiego, zrewitalizowany Pałac Młodzieży oraz zwiedzili miasto. W sobotni wieczór część przedstawicieli miast partnerskich świetnie bawiła się w amfiteatrze Parku Strzeleckiego podczas koncertu zespołu Feel.

Przewodniczący Rady Miasta dr Krzysztof Głuc witając przybyłe delegacje miast partnerskich podkreślił, że dla władz miasta, jak i mieszkańców ich goszczenie jest zaszczytem. Życzył miłego pobytu w naszym mieście.

Do przedstawicieli miast partnerskich zwrócił się także radny Leszek Zegzda, przewodniczący komisji kultury, sztuki i współpracy z miastami partnerskimi Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Przewodniczący Zegzda mówił o znaczeniu współpracy między miastami. Nawiązał, że miał szczęście był świadkiem, jak w wolnej Polsce tworzyły się lokalne samorządy. Mówił o tym, że w tych pierwszych latach współczesnej samorządności możliwość swobodnego przekraczania granicy, wizyt w innych krajach było, na owe czasy, dużym wydarzeniem – powiewem wolności.

- Pierwsze lata współpracy między miastami partnerskimi były niesamowicie dynamiczne i piękne – podkreślił radny Leszek Zegzda. – Spotykaliśmy się bardzo intensywnie. Potem ten pierwszy zapał osłabł. Przyzwyczailiśmy się do wolności. Później przyszła pandemia, a teraz wojna na Ukrainie i te nasze naturalne kontakty osłabły. Dzisiaj wracamy. Panie prezydencie bardzo panu dziękuję za tę inicjatywę, za zaproszenie wszystkich naszych partnerskich miast. Za to, że spotykamy się razem.

Przewodniczący komisji kultury, sztuki i współpracy z miastami partnerskimi zaznaczył, że nie ma wątpliwości, że po tej wizycie należy się spodziewać zarówno częstszych spotkań młodzieży, owocnej wymiany kulturalnej, sportowej i edukacyjnej.

- Przekraczanie granic buduje pokój i ład między ludźmi – dodał Zegzda. – Dziękuję Państwu z miast partnerskich, że zechcieliście pozytywnie odpowiedzieć na nasze zaproszenie.

Potem głos w trzech językach - angielskim, włoskim i polskim zabrała Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech i San Marino, córka generała Władysława Andersa.

- To moja pierwsza wizyta w tym pięknym mieście. Jestem tu dzięki mojej przyjaciółce Annie Kurdziel, która wiele mi opowiadała o o Nowym Sączu. Jestem szczęśliwa, że mogłam przyjąć to zaproszenie - mówiła pani ambasador Anna Maria Anders. - Szanowni państwo, cieszymy się, że jesteśmy razem.

Pani ambasador podkreśliła, że jest pod wrażeniem tej wizyty. Podziękowała też za piękne kwiaty, które otrzymała od władz miasta i przewodniczącego Rady Miasta Nowego Sącza.

Wypowiadali się także między innymi Oleg Kanivets, mer partnerskiego miasta Stryj na Ukrainie, który dziękował prezydentowi Handzlowi za okazaną pomoc i wsparcie po wybuchu wojny na Ukrainie oraz przedstawicielka Narwiku w Norwegii.

- Bardzo dziękuję za zaproszenie – mówiła Randi Melgaard, dyrektor Wydziału Urzędu Miasta w Narwiku. – Praca i przyjaźń między naszymi państwami, o którą tak dbamy jest bardzo ważna, szczególnie teraz, gdy widzimy, co dzieje się w Europie i przede wszystkim to, co dzieje się w Ukrainie.

Przedstawicielka Norwegii przeprosiła prezydenta Ludomira Handzla, że nie przyjechał prezydent Narwiku. Jego nieobecność w Nowym Sączu tłumaczyła pilnymi obowiązkami służbowymi. Jak nadmieniła Nowy Sącz będzie gościł gospodarza miasta Narwik przy najbliższej okazji. Jednocześnie zaprosiła nowosądeczan do odwiedzania tego pięknego miasta.

Niestety wśród delegacji miast partnerskich (mimo zaproszenia) zabrakło przedstawicieli z Niemiec, partnerskiego miasta Schwerte, które przypomnijmy w 2020 roku zawiesiło z Nowym Sączem przyjacielskie kontakty aż do odwołania.

Stało się to po przyjętej w listopadzie 2019 roku przez Radę Miasta Nowego Sącza tzw. Samorządowej Karty Praw Rodzin. Przypomnijmy, że uchwała została przyjęta w iście ekspresowym tempie i wywołała gigantyczne wzburzenie radnych dwóch klubów: Koalicja Nowosądecka i Koalicja Obywatelska. Dlaczego? Uchwała została przegłosowana zanim radni tych klubów wrócili na salę obrad z ogłoszonej przerwy.

W treści Samorządowej Karty Praw Rodzin nie ma wprawdzie mowy o osobach LGBT, lecz z założenia wspiera ona rodziny rozumiane wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny.

W maju 2020 roku prezydent Ludomir Handzel otrzymał od burmistrza Schwerte Dimitriosa Axourgosa list, w którym poinformował gospodarza Nowego Sącza o zawieszeniu aż do odwołania trzydziestoletniej współpracy między oboma miastami. Powodem zawieszenia przyjaznych stosunków między oboma miastami jest uznanie naszego miasta przez radę, jak uważa burmistrz Schwerte, za strefę wolną od LGBT.

Dzisiaj delegacje miast partnerskich można będzie zobaczyć w amfiteatrze w Parku Strzeleckim podczas Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej Skowroneczek. Festiwal rozpoczyna się o godz. 17.

Delegacje

Miasta Preszów (Słowacja) z zastępcą burmistrza Vladimírem Feľbaba
Miasta Stara Lubowla (Słowacja) z ing. Jánem Šidlovskim
Miasta Kiskunhalas (Węgry) z radnymi; Éva BOGNÁRNÉ NAGY i László Gyöngyi
Miasta Netanja (Izrael) z zastępcą burmistrza Efraimem Bulmash
Miasta Stryj (Ukraina) z merem Olegiem Kanivets
Miasta Troki (Litwa) z zastępcą burmistrza Jonasem Kietavičius
Miasta Narwik (Norwegia) z dyrektorem Wydziału Kultury UM Randi Melgaard
Miasta Tropea (Włochy) radna Caterina Marzolo oraz radna Annunziata Pensabene
polskich miast; Elbląga z prezydentem Witoldem Wróblewskim oraz Tarnowa z zastępcą prezydenta Tadeuszem Kwiatkowskim.

[email protected], fot. Iga Michalec.

Nowy Sącz gości delegacje miast partnerskich. Nie ma przedstawicieli Schwerte
Imieniny Miasta Nowego Sącza to nie tylko koncerty, występy topowych artystów, różnego rodzaju atrakcje dla mieszkańców miasta, w tym ogromnej rzeszy dzieciaków. To w tym roku również wizyta przedstawicieli miast partnerskich Nowego Sącza, którzy na zaproszenie prezydenta Ludomira Handzla przyjechali na to doroczne wydarzenie kulturalne miasta, które wróciło po dwóch latach pandemii. W Nowym Sączu gościmy delegacje miast partnerskich z: Słowacki, Węgier, Izraela, Ukrainy, Litwy, Norwegii, Włoch oraz partnerskich miast polskich: Elbląga oraz Tarnowa. Nie ma natomiast przedstawicieli z Niemiec, partnerskiego miasta Schwerte.


Dziękujemy za przesłanie błędu