Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 kwietnia. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała
08/11/2019 - 11:30

Nowy Sącz: grobowiec Mleczków rozpadał się. Teraz przejdzie renowację

Gruntowną renowację przejdzie kolejny duży grobowiec na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. Rodziny Mleczków, jeden z większych znajdujący się na tej nekropolii.

Należy do najpiękniejszych zabytków sztuki kamieniarskiej. Grobowiec znajduje się przy jednej z alei cmentarnych, kilkaset metrów od głównej bramy cmentarnej przy ul. Rejtana.

Jest to jeden z tych zabytków sztuki kamieniarskiej, który będzie, ze względu na wielkość ratowany etapami.

Podobnie zresztą tak był restaurowany bodaj największy grobowiec rodziny Jeleńskich, Dzięciołowskich usytuowany na jednej z głównych alei cmentarza. Dopiero w tym roku konserwatorzy zakończyli jego renowację.

Grób rodziny Mleczków jest bardzo zniszczony. Dosłownie rozsypywał się na oczach odwiedzających tę nekropolię.

Nagrobek został już zabezpieczony. Stanęły przy nim rusztowania, a to oznacza, że rozpoczęła się jego renowacja.

- Właśnie zapoczątkowaliśmy kolejne duże dzieło – mówi Jakub Bulzak, prezes Związku Sądeczan. – Sądzę, że to dzieło będzie rozpisane na najbliższe lata. Jest to duży grobowiec i bardzo nadgryziony zębem czasu. Ten grobowiec, to piękne dzieło architektoniczne. Znajduje się w nim też przepiękna rzeźba Matki Bożej. W tym roku zrobiliśmy pierwszy krok, czyli wykonaliśmy już ze środków z ubiegłorocznej kwesty prace zabezpieczające przed dalszą dewastacją nagrobka, a w następnych latach, w kolejnych etapach będziemy zmierzali do tego, aby go odnowić.

Z pewnością na to zadanie zostaną przeznaczone również pieniądze zebrane podczas tegorocznej XIX kwesty „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Przypomnijmy, że dwudniowa zbiórka okazała się rekordowa. W tym roku zebrano 25 tys. złotych.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu