Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
24/08/2020 - 11:50

Nowy Sącz i powiat: kolejny tydzień w czerwonej strefie - podsumowanie

Za nami kolejny tydzień funkcjonowania Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego w czerwonej strefie i stosowania się do większych, niż w innych regionach kraju obostrzeń, chociażby obowiązku noszeniem maseczek czy przyłbic nie tylko w sklepach czy urzędach, ale także na ulicach. Większość mieszkańców stosuje się do tych zasad, ale nie wszyscy.

Lekarze wirusolodzy przypominają i apelują, aby nie lekceważyć zagrożenia i nosić maseczki, w taki sposób, aby zakrywały nos i usta. Jeśli ktoś odczuwa dyskomfort w maseczce, to można ją zastąpić przyłbicą. Medycy apelują także, aby przestrzegać reżimu sanitarnego i dystansu społecznego, po to, aby zminimalizować możliwość ewentualnego zakażenia.

Nowy Sącz i powiat nowosądecki

Nowy Sącz i powiat nowosądecki nadal objęty jest tzw. czerwoną strefą. W minionym tygodniu (od 17 do 23 sierpnia) wojewódzki Sanepid odnotował, jeśli chodzi o nasz region więcej nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawiriusem w stolicy Sądecczyzny niż w powiecie.

Liczba nowych przypadków wzrosła szczególnie pod koniec minionego tygodnia, kiedy okazało się, że w jednym z Domów Pomocy Społecznej przy ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu zostało wykryte nowe ognisko koronawirusa. Na 275 przebadanych osób – pracowników i mieszkańców placówki obecność wirusa potwierdzono u 86 osób. Oprócz tego ponad dwadzieścia osób zostało objętych kwarantanną.

Od 17 do 23 sierpnia w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim zakażenie SARS CoV-2 potwierdzono łącznie u 198 mieszkańców naszego regionu (119 w Nowym Sączu i 79 u mieszkańców powiatu).

W tym okresie za ozdrowieńca zostało uznanych 27 osób, które pokonały chorobę.

Bardzo dobra informacja jest taka, że w minionym tygodniu Sanepid nie odnotował w Nowym Sączu zgonu osoby zakażonej koronawirusem. Natomiast, jeśli chodzi o powiat zmarła 69-letnia mieszkanka tego regionu

Na wczoraj (23 sierpnia) w Nowym Sączu było 360 aktywnych przypadków, 432 osoby były objęte kwarantanną.

W powiecie nowosądeckim sytuacja przedstawiała się następująco: 788 aktywnych przypadków, a 1070 osób objętych było kwarantanną.

Przypomnijmy także, że w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz w trosce o zdrowie mieszkańców regionu i turystów, sądeccy policjanci prowadzą wzmożone kontrole.

Funkcjonariusze sprawdzają czy sądeczanie stosują się do wprowadzonych obostrzeń obowiązujących w tzw. czerwonej strefie. W szczególny sposób zwracają uwagę na to, czy mieszkańcy zasłaniają nos i usta, a także czy zachowują dystans społeczny. Stróże prawa kontrolują również transport zbiorowy oraz placówki handlowe.

Powiat limanowski

Limanowszczyzna, która od czternastego sierpnia znajdowała się w żółtej strefie, z uwagi na spadek liczby nowych potwierdzonych zakażeń SARS CoV-2 i mniejszą dynamikę nowych zachorowań wyszła w piątek z tej strefy.

W powiecie limanowskim w minionym tygodniu do grona ozdrowieńców dołączyło kolejnych 14 mieszkańców. Od początku trwania pandemii jest ich 167 (dane na 23 sierpnia).

Niestety w minionym tygodniu więcej było w tym regionie nowych zakażonych – bo 43.

Powiat gorlicki

W minionym tygodniu w tym regionie wojewódzki Sanepid zbierający informacje o sytuacji koronawirusowej z całej Małopolski odnotował dwa zgony. Walkę z chorobą przegrały dwie osoby.

Potwierdzono też 13 nowych przypadków zakażenia koronwirusem, a dwie osoby wyzdrowiały.

W powiecie gorlickim jest obecnie (dane na 23 sierpnia) 86 aktywnych zakażonych. Kwarantannę ma 72 mieszkańców.

i.michalec@sadeczani.info, fot.europarl.eu – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu