Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
29/10/2019 - 07:05

Nowy Sącz: i ty możesz pozbyć się kopciucha

Dzięki podpisanemu przez władze miasta porozumieniu z jednym z banków, mieszkańcy, który noszą się z zamiarem wymiany starego pieca mogą starać się o specjalną, niskooprocentowaną pożyczkę.

W mieście są dokładnie 4044 piece węglowe, czyli prawie 800 mniej niż trzy lata temu. To najnowsze dane. Piece były liczone przez strażników miejskich w tym roku.

Mieszkańcy, którzy planują wymianę pieca na bardziej ekologiczny mogą skorzystać ze specjalnej pożyczki. Może być przeznaczona na wymianę starych, szkodliwych dla środowiska kotłów grzewczych na nowe, ekologiczne urządzenia gazowe, czy olejowe oraz prace związane z demontażem starego kotła i montażem nowego, ale też zakup i montaż wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, budowę węzłów cieplnych oraz podłączenie do sieci ciepłowniczych i gazowych, jak również na zakup i montaż instalacji odzysku ciepła, rekuperatorów, modułów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy przydomowych wiatraków.

Jest to również pożyczka na projektt termomodernizacyjne, oraz innych związanych z rządowym programem „czyste powietrze”, który miasto Nowy Sącz realizuje.

- Do wymiany starych pieców mieszkańców Nowego Sącza, oprócz dotacji w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, mają zachęcić właśnie niskooprocentowane pożyczki, które, w związku z tym, że są udzielane szybko, pozwolą na wymianę palenisk w najbardziej dogodnym do tego terminie. "Taki natychmiastowy zastrzyk gotówki to duże udogodnienie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie może trwać nawet kilka miesięcy" - mówi Grzegorz Tabasz. dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Miasto Nowy Sącz podpisało też porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie dotyczące pełnej obsługi wniosków sądeczan składanych do rządowego programu „Czyste Powietrze”. Pozwoli to na skrócenie ścieżki pozyskiwania dotacji na termomodernizację, wymianę pieców i inne zadania związane z poprawą jakości powietrza w Nowym Sączu.

Wnioski można składać w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu przy ul. Szwedzkiej 5.

Został także uruchomiony Sądecki Telefon Antysmogowy, który jest odbierany w siedzibie straży miejskiej. W przypadku, gdy zauważymy, że ktoś spala odpady można dzwonić pod numer: 519-600-782.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)