Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
18/04/2019 - 15:00

Nowy Sącz: ile szkół będzie strajkowało po przerwie świątecznej?

Po przerwie świątecznej w Nowym Sączu będzie strajkowało jeszcze 14 szkół, w tym 6 szkół podstawowych i 8 średnich, dla których organem prowadzącym jest miasto. Natomiast na Sądecczyźnie na sześć strajkujących szkół, prowadzonych przez powiat nowosądecki na kontynuację protestu zdecydowało się jedynie trzech nauczycieli.

W Nowym Sączu maleje liczba nauczycieli, którzy przystąpili do protestu. Ósmego kwietnia, a więc w dniu kiedy rozpoczynał się ogólnopolski strajk nauczycieli w samym Nowym Sączu na 39 placówek, dla których organem prowadzącym jest miasto, do protestu przystąpiły wtedy 23 placówki, w tym 22 szkoły i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.  

Odsetek nauczycieli,  którzy biorą udział w strajku był różny w poszczególnych placówkach i w kolejnych dniach.

- Z danych zbieranych przez Wydział Edukacji i Wychowania wynika, że liczba ta wynosiła od 13,5 do 100 proc. – mówi Monika Zagórowska z biura prasowego Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Do 17 kwietnia, a był to ostatni dzień zajęć dydaktycznych w szkołach przed wiosenną przerwą świąteczną, decyzję o zakończeniu strajku podjęło dziewięć placówek.

- Po przerwie świątecznej kontynuowanie strajku deklaruje 14 szkół, w tym 6 szkół podstawowych i 8 szkół średnich – dodaje Zagórowska.

Z danych zebranych przez Wydział Edukacji w Nowym Sączu wynika, że wczoraj na 2064 nauczycieli zatrudnionych we wszystkich sądeckich placówkach oświatowych do strajku w tym dniu przystąpiło 357 nauczycieli, co stanowi 17,3 proc. sądeckich pedagogów. 

A jak sytuacja strajkowa przedstawia się w szkołach na Sądecczyźnie?

Przypomnijmy, że na 10 szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat nowosądecki do protestu nie przystąpiły cztery szkoły.

- Obecnie kontynuuje protest trzech nauczycieli – informuje Maria Olszowska, szefowa biura prasowego Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu – jeden nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie oraz dwóch nauczycieli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy-Zdroju.

A w Warszawie nie ma nadal porozumienia między rządem, a związkami. Dzisiaj rano, na wniosek ZNP odbyło się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Związkowcy oczekiwali na konkrety dotyczące m.in. organizacji okrągłego stołu oświatowego zaproponowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Rząd zaproponował dziś strajkującym nauczycielom zwiększenie pensum o dwie godziny i proporcjonalne podniesienie pensji zasadniczej o około 125 zł w przypadku nauczyciela dyplomowanego od września 2020 roku.

Nowa propozycja ZNP i FZZ złożona dzisiaj podczas rozmów to rozłożenie na raty 30 proc. wzrostu wynagrodzenia zasadniczego w 2019 roku

Po Świętach Wielkanocnych przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej przy ul. Al. Szucha ma odbyć się ogólnopolska manifestacja. Władze Związku Nauczycielstwa Polskiego zapraszają wszystkich chętnych do uczestnictwa w tej manifestacji. Swoje poparcie można będzie wyrazić 23 kwietnia o godz. 11.

Tego samego dnia, o godz. 13 rozpocznie się posiedzenie Prezydium ZG ZNP, które podejmie decyzję co do dalszego przebiegu strajku.

[email protected], źródło: własne, ZNP, Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020