Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
20/01/2018 - 14:55

Nowy Sącz inauguruje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Sto biało-czerwonych balonów i wspaniały polonez

2018 rok upływa pod znakiem 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W wielu miejscach kraju już odbywają się różnego rodzaju rocznicowe uroczystości i wydarzenia.

Nowy Sącz zainauguruje wydarzenia związane z tą rocznicą szczególnym wydarzeniem. Na sądeckim rynku w niebo poszybuje sto biało–czerwonych balonów.

W środę (24 stycznia), w południe na płycie rynku nie może zabraknąć sądeczan. W tym miejscu trzeba być, bo i moment będzie szczególny.

Zobacz także: Sądeckie odzyskiwanie niepodległości. Kiedy uwolniliśmy się od Austriaków?

Przed ratuszem nie zabraknie też uczniów sądeckich szkół, którzy w strojach z epoki ustawią się do największego w mieście tradycyjnego poloneza.

W tym roku chęć udziału w wydarzeniu, które wyjątkowo podkreśli rocznicowe obchody zgłosiło ponad 1,5 tysiąca uczniów klas maturalnych z dwunastu Zespołów Szkół zarówno publicznych jak i niepublicznych. 

Płyta rynku jest duża, więc miejsca starczy dla każdego. Warto wziąć udział w XI Polonezie pod ratuszem.

Uczniowie sądeckich szkół i nie tylko ruszą do tradycyjnego poloneza pod kierunkiem Dariusza Migacza, na czele z członkami Zespołu Regionalnego "Sądeczanie". Zaraz potem maturzyści zostaną uwiecznieni na pamiątkowej fotografii przed magistratem.

Warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda zainaugurował Ogólnopolskie Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości goszcząc w ubiegłym roku w maleńkiej Stróży w gminie Dobra.

Kilka dni temu Towarzystwo Historyczne, wspólnie z parafią pw. Najświętszego Serca pana Jezusa w Nowym Sączu zaprosiło mieszkańców do sali widowiskowej przy tejże parafii na bardzo ciekawy wykład „Nowy Sącz na drodze ku niepodległości”.

Zobacz także: Ruszy zbiórka pieniędzy na pomnik Piłsudskiego. Jest zgoda ministerstwa!

W rocznicowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości włącza się też Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota, która przy wsparciu mieszkańców chce postawić pomnik przedstawiający marszałka Piłsudskiego siedzącego na ukochanej Kasztance. Monument stanie w miejscu zburzonego pomnika czerwonoarmistów przy al. Wolności. Pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę w tej sprawie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało właśnie zgodę na przeprowadzenie w Nowym Sączu pieniężnej zbiórki na budowę pomnika marszałka. Akcja powinna zacząć się już za kilka tygodni.

Nowy Sącz, jako pierwsze miasto w Polsce, już w 1916 roku nadało Piłsudskiemu honorowe obywatelstwo, uprzedzając decyzję Krakowa i Lwowa.

Inicjatorzy budowy chcą, aby pomnik był gotowy przed 11 listopada br., a jego odsłonięcie nastąpiło w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

[email protected], Fot, JB.Dziękujemy za przesłanie błędu