Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/04/2019 - 12:15

Nowy Sącz: inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców. Tak, ale...

Mieszkańcy Nowego Sącza będą musieli trochę poczekać na możliwość składania pod obrady Rady Miasta obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych. Projekt uchwały został zwrócony do przeanalizowania do wnioskodawcy.

Wspomniany projekt - „w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia przez mieszkańców miasta Nowego Sącza obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych” był jednym z kluczowych, nad którymi podczas ostatniej sesji debatowali sądeccy radni.

Jak się okazuje mieszkańcy mają prawo występować z taką inicjatywą uchwałodawczą. Na jakich zasadach? Otóż powołany przez mieszkańców pięcioosobowy komitet będzie mógł wnieść pod obrady Rady Miasta własny projekt uchwały. Pod jednym warunkiem. Jakim?

Komitet musi zyskać poparcie przynajmniej trzystu osób pełnoletnich i zamieszkujących w Nowym Sączu, którzy poprą własnoręcznym podpisem projekt uchwały.
Jeśli podjęcie uchwały będzie wiązało się z koniecznością zagwarantowania na takie, czy inne zadanie pieniędzy z budżetu miasta, to komitet będzie zobowiązany wskazać źródła finansowania i oszacować skutki finansowe realizacji uchwały.

O zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych” wniósł wiceprzewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki (PiS).

- Nie jestem przeciwny temu projektowi uchwały - mówił podczas sesji radny Czernecki. - Trzeba mieć szacunek wobec mieszkańców, którzy powinni mieć to w jednym miejscu uporządkowane, a statut Rady Miasta temu jak najbardziej służy. Jeśli mamy poważnie traktować mieszkańców, to zawrzyjmy te wszystkie zapisy właśnie w statucie miasta. Uchwała jest ważną inicjatywą prezydenta, dającą mieszkańcom prawo głosu, ale statut powinien uporządkować jej wszelkie zapisy - zaznaczył Czernecki.

Wniosek przeciwny zgłosił od razu radny Maciej Prostko.

- Kwestia uregulowania inicjatywy uchwałodawczej wynika wprost z Ustawy o samorządzie gminnym, która po ubiegłorocznej nowelizacji nakłada na samorządy obowiązek uregulowania procedury inicjatywy uchwałodawczej odrębną uchwałą rady miasta. Oczywiście będziemy zaczynali pracę nad zmianami w statucie miasta i inicjatywa uchwałodawcza będzie mogła się w nim częściowo znaleźć. Statut Nowego Sącza nie jest jednak aktem prawnym, w którym powinno się ustalać szczegóły wszelkich uchwał.

Za zdjęciem tego projektu uchwały z porządku obrad zagłosowało 12 radnych, przeciw było 9. Projekt uchwały został zwrócony do wnioskodawcy.

To oznacza, że mieszkańcy jeszcze poczekają na możliwość składania własnych uchwał. Kiedy wspomniany projekt w sprawie inicjatywy uchwałodawczej wróci ponownie pod obrady? Jeszcze nie wiadomo. Może to nastąpić za kilka tygodni, albo kilka miesięcy.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu