Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
28/07/2021 - 15:40

Nowy Sącz: jest wkład własny do budowy tężni solankowej

Nowy Sącz będzie miał tężnię solankową. Rada Miasta zgodziła się dołożyć do tego zadania prawie 116 tysięcy złotych, aby mieszkańcy mogli korzystać z mikroklimatu, jaki stwarza tężnia. Inwestycja ma być zrealizowana do końca tego roku.

Przypomnijmy, że kiedy okazało się, że można starać się o pieniądze na zadanie pn. „Małopolskie tężnie solankowe”, władze miasta wnioskowały o dotację na dwie tężnie. Jedna tężnia solankowa w Nowym Sączu. Gdzie będzie budowana?

Nikt jednak nie spodziewał się, że zainteresowanie małopolskich  samorządów  budową tężni będzie tak duże. Jak się okazuje większość samorządów zamierza  czy to w miastach czy gminach postawić taką budowlę.

Nowy Sącz, w związku z olbrzymim zainteresowaniem będzie mógł wybudować jedną tężnię, bo, na razie otrzymał dofinansowanie na jedną tego typu budowlę. Jest to kwota 124 783,40 złotych.

Wczoraj Rada Miasta zgodziła się na dołożenie pieniędzy z miejskiego budżetu, by można było zrealizować tę inwestycję. Jest to kwota prawie 116 tysięcy złotych. To wkład własny miasta do tego zadania.

Tężnia solankowa w Nowym Sączu zostanie wybudowana w zrewitalizowanym Parku Strzeleckim. Miejsce, trzeba przyznać jest chyba dobrze wybrane.

Drugą lokalizacją był Lasek Schwerteński przy ul. Nadbrzeżnej. Radny Michał Kądziołka, wiceprzewodniczący Rady Miasta postulował także, aby taka inwestycja została zrealizowana na osiedlu Dąbrówka. Podczas  wczorajszej sesji Rady Miasta, wiceprzewodniczący wyraził nadzieję, że nie tylko w Parku Strzeleckim, ale i innych osiedlach na terenie miasta, wcześniej czy później podobne budowle będą stawiane.

Sądecka tężnia ma być gotowa do końca roku.

Z pewnością stanie się ona sporą atrakcją, ale przede wszystkim służyć będzie mieszkańcom, mającym problemy zdrowotne. Szczególnie osobom cierpiącym na schorzenia układu oddechowego, zwłaszcza pacjentom po przebytym COVID-19.

Tężnie solankowe jeszcze do niedawna kojarzyły się raczej ze znanymi uzdrowiskami, ale jak się okazuje są też budowane w miastach czy w gminach, które nie są uzdrowiskami.

W naszym regionie takie tężnie są między innymi w Krynicy - Zdroju, Bochni czy Rabce - Zdroju. Taką tężnią może pochwalić się też gmina Łukowica w powiecie limanowskim.

Kto powinien korzystać z tężni solankowych?

Osoby cierpiące na choroby górnych dróg oddechowych, alergie, astmę lub choroby tarczycy. Inhalacje solankowe pomagają w walce z tymi chorobami, a także pozwalają odzyskać organizmowi równowagę, zwłaszcza po długotrwałej chorobie. Wdychanie aerozolu bogatego w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód, poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na zdrowie.

Co to są tężnie?

Są to drewniane konstrukcje, zbudowane z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki. To właśnie dzięki konstrukcji tych budowli, w środku tworzy się wyjątkowy mikroklimat – bardzo zbliżony do klimatu nadmorskiego. Zdaniem ekspertów godzina wdychania powietrza w zamkniętych tężniach solankowych jest równa trzem dniom pobytu nad morzem.

[email protected], fot. archiwum sadeczanin.info MK.







Dziękujemy za przesłanie błędu