Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
18/08/2019 - 08:30

Nowy Sącz: jest wstępna akceptacja. Czy to tam będzie komisariat policji?

Czy to ostateczna lokalizacja? Wszystko wskazuje na to, że tak. Przy ulicy Tarnowskiej na działce należącej do miasta, nieopodal Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu zostanie wybudowany komisariat policji. Propozycja wstępnie została zaakceptowana.

O konieczności ulokowania siedziby sądeckiej policji – komisariatu w centrum Nowego Sącza mówi się od 2011 roku, a więc od momentu, kiedy policjanci wyprowadzili się z kilku obiektów zajmowanych m.in. na starówce do wybudowanej nowej komendy na ul. Grottgera.

Jest ona jednak oddalona i to znacznie od centrum miasta. Dojazd na ul. Grottgera zwłaszcza dla ludzi starszych jest sporym wyzwaniem.

Mieszkańcy Nowego Sącza od kilku już lat domagali się powrotu policjantów do ścisłego centrum miasta. I ich prośby spełniły się poniekąd w ubiegłym miesiącu.

Przypomnijmy, że, dzięki współpracy policji i nowego prezydenta miasta, w jednej z kamienic w rynku pod numerem 21 został otwarty tzw. "sklep z policją". Dyżurują tam jedynie dzielnicowi i udzielają podstawowej pomocy.

Przypomnijmy, że w początkach tego roku  prezydent Handzel zaproponował sądeckiej policji działkę miejską przy ul. Głowackiego. Ta lokalizacja, po wnikliwej analizie, nie spełniała jednak wszystkich wymogów, aby mógł tam stanąć całodobowy komisariat.

Potem pojawiła się kolejna propozycja ulokowania komisariatu na działce miejskiej przy ul. Witosa, ale i ona nie spełniła odpowiednich kryteriów. Przede wszystkim dyskwalifikowała tę lokalizację linia wysokiego napięcia.

- Prezydent Ludomir Handzel zaproponował więc kolejną działkę znajdującą się przy ul. Tarnowskiej, już za Górą Zabełecką, nieopodal Szkoły Podstawowej nr 6 - mówi insp. Jarosław Tokarczyk, komendant policji w Nowym Sączu. - Zgadzam się, że nie jest to ścisłe centrum miasta, ale jeśli nie ma możliwości wybudować takiej siedziby w centrum, to działka za Górą Zabełecką jest jedną z lepszych lokalizacji. To miejsce zostało wstępnie zaakceptowane przez komendanta wojewódzkiego policji.

Atutem działki jest właśnie jej położenie. Teraz wszystko jest sprawdzane, przede wszystkim pod kątem, czy nie ma przeszkód, by na tym terenie stanął komisariat.

Miejsce znajduje się blisko obwodnicy północnej i dwóch mostów, a po drugiej stronie rzeki nie ma żadnej placówki policji po zlikwidowaniu posterunku przez gminę Chełmiec. Taka lokalizacja przyspieszy wysyłanie służb na tamtą stronę Dunajca, czyli do części Nowego Sącza i gminy Chełmiec.

- Jeśli zostaną dopełnione wszelkie formalności, to rozpocznie się budowa - dodaje komendant Tokarczyk. - Nie chciałbym jednak mówić o konkretnym terminie. Są wstępne pieniądze z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które są rezerwowane na tę inwestycję.

Jeśli  lokalizacja przy ul. Tarnowskiej będzie ostateczna, to komisariat, który zostanie tam wybudowany będzie całodobowy. Ma w nim służyć stu policjantów. Mieszkańcy będą tam mogli załatwić wszystkie sprawy.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu