Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
30/10/2019 - 19:00

Nowy Sącz: to już ostatni czas na cmentarne porządki

Jest to już ostatni czas na porządki na sądeckich nekropoliach. W ostatnich dniach jest na nich wyjątkowo dużo mieszkańców, którzy czyszczą nagrobki i sprzątają wokół miejsc pochówku swoich bliskich.

Jeśli ktoś z racji już chociażby podeszłego wieku, albo z uwagi na inną sytuację nie może sam zatroszczyć się o grób swojej rodziny, to może oczywiście skorzystać z pomocy osób, lub firm, które świadczą takie usługi w tych dniach odpłatnie.

Ogłoszeń typu: mycie i czyszczenie grobowców, szybko, solidnie nie brakuje na sądeckich cmentarzach. Bez trudu można je zauważyć chociażby na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.

Pierwsze osoby, które robiły porządki na sądeckich nekropoliach można było zobaczyć już dwa tygodnie temu. Takim porządkom sprzyjała piękna, słoneczna i ciepła pogoda. W ostatnich dniach na sądeckich cmentarzach jest naprawdę tłoczno.  

- Osób sprzątających jest dużo - mówi Anna Liszka, kierownik Zakładu Pogrzebowego w Nowym Sączu, administrująca sądeckimi cmentarzami. – Większość rodzin sama porządkuje miejsca pochówku swoich bliskich.

Z terenu cmentarzy usuwane są na bieżąco opadłe liście. Pracownicy Zakładu Pogrzebowego w Nowym Sączu pomagają zwłaszcza osobom starszym wygrabić liście z przejść między grobami.

- Uporządkowane zostały również miejsca pamięci na naszych cmentarzach - dodaje Anna Liszka.

Przy tych pomnikach tradycyjnie już pojawią się chryzantemy w doniczkach, o które zatroszczą się służby miejskie. Na nagrobkach, którymi nikt się już nie opiekuje zapłoną znicze podarowane przez jednego z darczyńców.

Anna Liszka zapewnia, że w tych dniach kontenery będą systematycznie opróżniane. Jednocześnie apeluje, aby nie wrzucać do plastikowych pojemników dopalających się zniczy.

Kilka lat temu, najprawdopodobniej od dopalającego się znicza spłonął właśnie taki plastikowy pojemnik.

Przypomnijmy, że na cmentarz przy ul. Rejtana jest jedną z większych nekropolii w Nowym Sączu. Na jego terenie znajduje się 10 672 groby, a pochowanych jest ponad 28 200 osób. Na cmentarzu w Gołąbkowicach jest prawie siedem tysięcy grobów. Cmentarz na Helenie jest nieco mniejszy.

[email protected], fot. TK  Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)