Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
16/02/2022 - 13:40

Nowy Sącz: kajakarze górscy zacierają ręce. To coś dla nich

W Nowym Sączu w przyszłym roku na rzece Dunajec ma powstać tor dla kajakarzy górskich. Urząd Miasta ogłosił właśnie przetarg na przygotowanie dokumentacji oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń na to zadanie. Nie ma to być profesjonalny tor kajakowy, ale…Chodzi o montaż na rzece bramek, które pokonują kajakarze.

O tej właśnie kolejnej inicjatywie mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej w sądeckim ratuszu prezydent Ludomir Handzel. Będzie ona realizowana przy wsparciu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które odpowiada za tereny rzek i potoków przepływających przez Nowy Sącz i obszary przybrzeżne.

Czytaj także: Radny Gieniec grzmi: dość z uzurpatorstwem i samowładzą! Apel do Iwony Mularczyk

Wykonawca, który zostanie wybrany w przetargu będzie musiał dostarczyć niezbędną dokumentację i zatroszczyć się o wszelkie pozwolenia. Ktoś, kto wygra przetarg będzie miał na wywiązanie się z tego zadania dziewięć miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Specjalistyczne bramki mają być zamontowane na rzece Dunajec, na odcinku około 260 metrów.

- Jako prezydent miasta wspieram kajakarstwo górskie - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Ludomir Handzel. – To można powiedzieć jeden z flagowych sportów w naszym mieście. Nowy Sącz może pochwalić się wieloma wybitnymi kajakarzami górskimi - w przeszłości, jak i obecnie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku taki tor na rzece Dunajec powstanie.

Wszystko musi być oczywiście skonsultowane z PGW Wody Polskie.

Czytaj także: Nowy Sącz: działki na rzecz policji przekazane. Można budować komisariat

Gdzie ta inwestycja w Nowym Sączu będzie realizowana? Na wysokości mostu heleńskiego. Tor ma być usytuowany w miejscu, gdzie co roku odbywają się zawody, które są doskonale znane miłośnikom kajakarstwa górskiego i kibicom.

- Moim marzeniem i planem jest to, aby pierwsze zawody na tym nowym torze kajakowym mogły odbyć się w przyszłym roku w wakacje – dodaje prezydent Handzel.

Gospodarz miasta nie chce na razie mówić o kosztach realizacji tej inwestycji. – Poczekajmy do wyceny tego przedsięwzięcia.

- Ma to być inwestycja na miarę Nowego Sącza – dodaje nasz rozmówca. – Pamiętajmy, że kajaki są sportem nietuzinkowym.

Zapukaliśmy w tej sprawie do Klubu Sportowego „Start” w Nowym Sączu, w którym do dzisiaj prężnie działa sekcja kajakarstwa górskiego.

- W Nowym Sączu profesjonalnego toru kajakowego nigdy nie było – mówi Grzegorz Danek, wiceprezes ds. kajakarstwa Klubu Sportowego „Start”. – Taki tor znajduje się w Wietrznicach w gminie Łącko. To, co funkcjonuje na rzece Dunajec to jest taki trochę improwizowany tor.

Jak mówi wiceprezes KS „Start” w Nowym Sączu wspomniany tor znajduje się właśnie pod mostem heleńskim, są tam specjalne bramki. Jak zaznacza nasz rozmówca powstanie takiego toru będzie bardzo dużym ułatwieniem dla zawodników.

Nasz rozmówca przypomina, że jeszcze za poprzedniego prezydenta Ryszarda Nowaka były jakieś plany budowy takiego profesjonalnego toru, który pojawił się przy innym pomyśle odtworzenia słynnej Wenecji Sądeckiej. Pomysł nigdy się nie urzeczywistnił.

Wiceprezes Danek ma nadzieję, że najpierw zawodnicy będą korzystali z tego, co powstanie na rzece Dunajec, a w przyszłości być może uda się w Nowym Sączu wybudować profesjonalny tor kajakowy.

- Może kiedyś do Nowego Sącza będą zjeżdżali zawodnicy z całego świata i będziemy organizowali zawody najwyższej rangi. – dodaje.

[email protected], fot. arch. prywatne Grzegorza Hedwiga.Dziękujemy za przesłanie błędu