Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 września. Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza
28/10/2020 - 19:10

Nowy Sącz: kolejne zabytkowe grobowce na cmentarzach zostały odnowione

Choć w tym roku kwesta na nowosądeckich cmentarzach nie odbędzie się to jej organizatorzy poinformowali dzisiaj o zakończeniu prac restauratorskich kilku znajdujących się na nich zabytkowych nagrobków. Najwięcej, bo siedem zostało odnowionych na Cmentarzu Komunalnym. Na Cmentarzu Gołąbkowickim odrestaurowany został jeden grobowiec.

Co roku, dzięki pieniądzom zebranym podczas dorocznej akcji pn. „Ratujmy sądeckie nekropolie” udaje się w Nowym Sączu odrestaurować kilka zabytkowych nagrobków. Są takie, a chodzi tutaj o grobowce duże, które trzeba restaurować etapami.

W ubiegłym roku na sądeckich cmentarzach odbyła się dziewiętnasta kwesta. Do puszek kwestujących ofiarodawcy wrzucili 24.483,96 zł.

Dzięki tej kwocie na cmentarzu komunalnym udało się odnowić kolejnych siedem zabytkowych nagrobków. Są to:

- Grobowiec Mleczków (był to drugi etap), grobowiec Anastazji z Kirszanków Michalskiej (II etap), nagrobek Ireny i Zygmunta Dołęga Kossowskich, nagrobek Marcjanny Kosińskiej, nagrobek Konrada Wild de Wildenburg, nagrobek Piotra Andrasza, ojca o. Józefa Andrasza, jezuity, kierownika duchowego św. Siostry Faustyny Kowalskiej i nagrobek Katarzyny Andraszowej, matki o. Józefa Andrasza, jezuity, kierownika duchowego św. Siostry Faustyny Kowalskiej

Na Cmentarzu Gołąbkowickim udało się odnowić grób Emilii i Maxa Ernsta Launhardtów.

W tym roku na sadeckich cmentarzach miała odbyć się dwudziesta kwesta, ale jej zorganizowanie uniemożliwiła pandemia koronawirusa.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu