Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
08/11/2012 - 07:42

Nowy Sącz: Kolejówka szkołą z gwarancją zatrudnienia!

W ciągu 5 lat spółka PKP PLK zamierza zatrudnić 350 techników dróg i mostów kolejowych, 180 techników-automatyków sterowania ruchem kolejowym oraz 780 techników transportu kolejowego. Od września 2013 roku Technikum Kolejowe powstające przy Zespole Szkół nr 4 w Nowym Sączu będzie kształcić w tych zawodach.
Kierunki nie zostały wybrane przypadkowo. To efekt porozumienia sądeckiej "kolejówki" z Zakładem Linii Kolejowych w Nowym Sączu. Uczniowie będą się tam mogli kształcić w trzech kierunkach: technik dróg i mostów kolejowych, technik kolejowy i technik automatyk sterowania ruchem kolejowym.
- Za kilka lat sądeckiemu PKP może brakować nawet 300 wykwalifikowanych pracowników. Ich pozyskanie nie będzie łatwe, ze względu na brak wyspecjalizowanego, kolejowego szkolnictwa. Otwarcie nowych kierunków pozwoli absolwentom technikum znaleźć zatrudnienie tu na miejscu, w swoim zawodzie a kolej pozyska wykwalifikowana, dobrze przygotowana kadrę – mówi Zenon Ćwik, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu.
PKP PLK prowadzą program stypendialny, którego celem jest zachęcenie młodzieży do kształcenia na kierunkach kolejowych. Oferuje on m.in. stypendium w wysokości od 300 do 500 zł miesięcznie, gwarancję zatrudnienia po zakończeniu szkoły oraz możliwość podjęcia studiów wyższych.
O stypendium może ubiegać się uczeń, który ukończył pierwszy semestr nauki, osiągnął w poprzednim semestrze dobre wyniki w nauce(ze średnią min.3,5), cechuje się właściwym zachowaniem i kształci się na kierunku/specjalności, która została objęta programem. Po ukończeniu szkoły spółka gwarantuje zatrudnienie, a stypendysta zobowiązuje się podjąć pracę i kontynuować ją co najmniej przez okres równy okresowi pobierania stypendium. Możliwe jest również dalsze kształcenie na wybranych kierunkach studiów technicznych.
- Wspólnie z dyrekcją sądeckiego Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK podejmujemy działania, by nowopowstałe kierunki kolejowe również mogły skorzystać z tego programu. Liczba szkół w projekcie jest ograniczona . Jego celem jest stworzenie sieci szkół kolejowych, które będą kształcić kadrę na takich kierunkach i w takiej ilości, by absolwenci znaleźli zatrudnienie w zawodzie, a nie zasilali szeregi bezrobotnych. Będzie to możliwe tylko dzięki ścisłej współpracy z dyrekcją sądeckiego zakładu – tłumaczy Zenon Ćwik.
Zespół Szkół nr 4, jako spadkobierca dawnego Technikum Kolejowego, ma do tego odpowiednią bazę dydaktyczną i dobrze przygotowanych nauczycieli. Może liczyć również na pomoc i wsparcie ze strony sadeckiego zakładu PKP PLK.
- Mamy nadzieję, że nasza oferta spotka się z przychylnością absolwentów gimnazjów. Liczymy na uczniów także spoza Sądecczyzny – dodaje Dyrektor.
Technikum Kolejowe istniało w Nowym Sączu przy ul. Ducha św. do 2004 roku. Wtedy to zostało przekształcone w Zespół Szkół nr 4. - Kiedyś to była elitarna placówka i teraz na szczęście powraca do naszego miasta – cieszy się Bożena Jawor, wiceprezydent Nowego Sącza.

***
Historia Technikum Kolejowego w Nowym Sączu, którego pierwszym dyrektorem został Wojciech Kopczyński, sięga lat 50 ubiegłego wieku. Jednostki kolejowe odczuwały braki kadrowe w latach powojennych, zaistniała więc potrzeba stworzenia placówki, w której przyszli kolejarze otrzymaliby stosowne wykształcenie. Powołano zatem Technikum Kolejowe Ministerstwa Komunikacji. Szkoła od 1 stycznia 1952 roku otrzymała swoją nazwę , a już wcześniej znalazła siedzibę przy ul. Św. Ducha 6.
Dyrektorem został Antoni Uczkiewicz. Warsztaty i zajęcia praktyczne w ramach nauki zawodu odbywały się oczywiście na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Także i dużo później, w latach 70. i 80., uczniowie odbywali praktyki w ZNTK (dzisiejszy Newag), m.in. w lokomotywowni oraz na stacjach i przystankach kolejowych.
W 1979 roku szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Zawodowych Dyrekcji Generalnej PKP. Powstawały szkolne warsztaty, co umożliwiało pełną realizację programu i rozwinięcie szkolenia praktycznego uczniów. Dzięki pracy i ofiarności nauczycieli tworzone były pracownie przedmiotowe, które wzbogacano pomocami naukowymi wykonanymi przez uczniów w ramach prac dyplomowych.
Aby utrwalić pamięć o szkole kształcącej pokolenia Sądeczan w kolejarskich zawodach, które przyczyniły się niejako do rozwoju kolejnictwa na Sądecczyźnie, zrodziła się idea stworzenia tablicy pamiątkowej. Jej odsłonięcia dokonano 7 września bieżącego roku, o czym pisaliśmy: Zespół Szkół nr 4 uczcił kolejarskie tradycje.
- Przygotowując tę uroczystość, rozmawialiśmy o pięknej tradycji sądeckiej Kolejówki. Jednocześnie pojawił się pozytywny klimat, aby do tych tradycji wrócić. Z inicjatywą wystąpił dyrektor sądeckiego zakładu Linii Kolejowych Włodzimierz Zembol oraz jego zastępca, absolwent sądeckiej kolejówki Andrzej Oleksy. Pomysł od samego początku wspiera pani Bożena Jawor-wiceprezydent odpowiedzialna za sprawy oświatowe – mówi Zenon Ćwik
- Ostatni absolwenci Technikum Kolejowego opuścili szkołę ponad 8 lat temu. Na nowe kadry trzeba będzie jeszcze poczekać cztery lata. Wreszcie uświadomiono sobie, że nie można być kolejarzem po kilkumiesięcznym kursie. Ale do tego trzeba było tragedii kolejowej takiej jak ta pod Szczekocinami –dodaje.
Aktualnie w skład Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu wchodzi VIII Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum nr 4. Ogółem w 17 oddziałach naukę pobiera niespełna 500 uczniów. W szkole kształcą się technicy elektronicy oraz informatycy. Od września naukę rozpoczęli również technicy organizacji reklamy oraz fryzjerki. Szkoła posiada wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, nowoczesne pracownie zawodowe oraz dobrze wyposażone w sprzęt audiowizualny sale przedmiotowe.

(KB)
Fot. ANP, arch. ZS nr 4 w Nowym Sączu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu