Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
25/03/2019 - 12:45

Nowy Sącz: kupisz "błękitny węgiel" i parkujesz za darmo. Nie dla wszystkich

Władze Nowego Sącza zachęcają mieszkańców do kupowania ekologicznego, wysokoenergetycznego „błękitnego węgla". W jakiej formie? Osoby, które zdecydują się na zakup minimum 500 kilogramów takiego opału mogą otrzymać bezpłatną kartę abonamentową na parkowanie w strefie „A” lub „B” na terenie miasta. Bezpłatna karta będzie ważna przez miesiąc od zakupu „błękitnego” paliwa.

Jest to propozycja władz miasta, która została już przedłożona radnym. Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku obrad jutrzejszej sesji.

Czytaj także: Do Nowego Sącza dotarła pierwsza dostawa błękitnego węgla. Gdzie go kupić?

Władze miasta proponują wprowadzenie do obowiązującej uchwały dotyczącej  opłat za zaparkowanie w mieście zapisu, który mówi:

„Ustala się zerową stawkę opłaty za abonament typu „A” i typu „B” na jeden miesiąc dla posiadaczy samochodów, którzy zakupili minimum 500 kg „błękitnego węgla".

- Zakup takiej ilości „błękitnego węgla" będzie uprawniał posiadacza samochodu do otrzymania bezpłatnego abonamentu w strefie płatnego parkowania „A” i „B” – mówi Anna Bednarczyk – Maśko, prezes spółki Sądecka Infrastruktura Miejska.  – Oczywiście trzeba będzie pokazać potwierdzenie zakupu tego rodzaju opału. Abonament będzie ważny przez miesiąc od daty zakupu wspomnianego paliwa.

W projekcie uchwały nie ma natomiast mowy o mieszkańcach, którzy zakupią taką ilość „błękitnego” węgla, a nie posiadają samochodu. Czy oni też nie mogą liczyć na jakąś ulgę?  

Czy zmiany w uchwale zostaną przyjęte? Zobaczymy.

Przypomnijmy, że pierwsza dostawa „błękitnego węgla" dotarła do Nowego Sącza w ubiegłym miesiącu. Ten ekologiczny opał był sprzedawany w dwudziestokilogramowych workach po promocyjnej cenie 1220 złotych za tonę (24, 40 złotych za worek)

Zastosowanie takiego ekologicznego paliwa powoduje dziesięciokrotną redukcję emisji do powietrza pyłów wszystkich kategorii oraz dwudziestokrotną redukcję rakotwórczych węglowodorów aromatycznych, na przykład benzoalfapirenu. Ponadto to paliwo dostarcza około 10 procent energii więcej niż inne klasyczne gatunki węgla, toteż jego zużycie do ogrzewania domu jest proporcjonalnie niższe.

Warto wiedzieć

Strefa A płatnego parkowania obejmuje: ścisłe centrum miasta – od ulicy Franciszkańskiej do ul. Kościuszki.

Strefa B płatnego parkowania obejmuje: rejon z ulicami: Narutowicza, Jagiellońska, Długosza, Kazimierza Wielkiego, Pijarska, Lwowska i uliczki do nich dochodzące.

W lutym br.  - posiadaczami kart uprawniających do parkowania w strefie „A” i „B” było 100 osób (dane z dwóch stref).

Cennik – strefa „A” – 2 zł/h, strefa „B” – 1 zł/h.

i.michalec[email protected], fot. IM., UM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)