Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
14/04/2019 - 14:40

Nowy Sącz: Las palm na rynku, a w skansenie procesja z figurą Chrystusa [ZDJĘCIA

Rzesze wiernych uczestniczą dzisiaj w obchodach Niedzieli Palmowej. Tradycyjnie uroczystości w Nowym Sączu rozpoczęły się od procesji z Bazyliki św. Małgorzaty na płytę Rynku. Tam proboszcz parafii ks. dr Jerzy Jurkiewicz poświęcił wielkanocne palmy.

- Dziękuję za to, że tak piękna palma zwieńczona krzyżem stanęła na sądeckim rynku - rozpoczął ks. dr Jerzy Jurkiewicz. - Dziękuję mieszkańcom za obecność w tym miejscu i podtrzymywanie tej pięknej tradycji. Palma, która stoi tutaj obok ma 27 metrów. Gdybyśmy ją przetransportowali do Lipnicy Murowanej, z pewnością wygralibyśmy tamtejszy konkurs. Bóg zapłać za to wspaniałe dzieło i za to, że jesteście tutaj.

Czytaj także: Dzisiaj Niedziela Palmowa. Wierni przynoszą do kościołów gałązki palmowe [WIDEO]

Potem ksiądz proboszcz poświęcił przyniesione na rynek palmy. Następnie wierni przeszli  do Bazyliki na mszę świętą.

Prawdziwy "las wielkanocnych palm" wpisał się dzisiaj w pejzaż sądeckich plant, tuż obok Skały Piotrowej. To tradycja parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, podtrzymywana przez członków Klubu Inteligencji Katolickiej. 

Wierni co roku zostawiają poświęcone palmy przy Skale Piotrowej.

Tradycja ta narodziła się w 2006 roku, po śmierci Zofii Flisówny, nowosądeczanki, która własnoręcznie każdego roku wykonywała piękne, oryginalne palmy. To miejsce jest nazywane "lasem palm Zofii Flisówny. 

Część sądeczan wybrała się rano w niedzielę palmową do sądeckiego skansenu Tradycyjnie już w kościele z Łososiny Dolnej odbyła się msza św. połączona z procesją z figurką Chrystusa na osiołku. Odbywa się ona wokół kościoła św. Piotra i Pawła.

Jest to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji, kiedy obwożono figurkę Chrystusa jadącego na osiołku, umieszczoną na drewnianej platformie z kołami. Początkowo obchody „Jezusa Palmowego” odbywały się  w nawach kościoła, później na przykościelnych dziedzińcach, a w Krakowie – ulicami łączącymi kościoły.  Zwyczaj ten znany był w Polsce od XV w. i prawdopodobnie przywędrował na ziemie polskie z Niemiec, gdzie był dość powszechny.  

Dzień Męki Pańskiej lub popularnie Niedziela Palmowa upamiętniająca wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy, rozpoczyna najważniejszy okres w liturgii chrześcijańskiej – Wielki Tydzień. 

[email protected], fot. IM.

Procesja z palmami wielkanocnymi na sądecki rynek
Procesja z palmami wielkanocnymi na sądecki rynek


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020