Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
11/07/2019 - 19:05

Nowy Sącz: Małgorzaty, Małgosie, Gosie. Nie może Was zabraknąć w ratuszu!

Ile jest w Nowym Sączu pań noszących piękne imię Małgorzata? Może ktoś to odgadnie już w niedzielę (14 lipca). Wystarczy przyjść do sądeckiego ratusza i wziąć udział w 7. już Spotkaniu Małgorzat. W magistracie będzie zorganizowany z tej okazji specjalny konkurs.

Sądeckie perły, bo tak można powiedzieć o paniach noszących imię Małgorzata. Margarita to właśnie perła. W najbliższą niedzielę Małgorzaty będą świętowały w ratuszu swoje imieniny.

Również to piękne imię nosi patronka Nowego Sącza. Na to wyjątkowe święto wszystkie Małgorzaty zaprosiła dzisiaj Magdalena Majka, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

- Ile jest Małgorzat w Nowym Sączu? Podejrzewam, że gdyby w niedzielę zjawiły się wszystkie panie noszące to wspaniałe imię, wypełniłyby połowę płyty rynku – powiedziała Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu i ogłosiła konkurs, w którym trzeba odgadnąć liczbę mieszkanek naszego miasta, noszących to imię. – Zapraszamy taką osobę, żeby przyszła tutaj w niedzielę, będzie specjalne miejsce do wrzucenia odpowiedzi i mamy nadzieję, że padnie ta prawidłowa.  Nagroda-niespodzianka, ufundowana przez pana prezydenta, czeka – dodała.

Władze miasta już wiedzą ile jest Małgorzat w Nowym Sączu. Na razie jest to tajemnicą. Do niedzieli.

Siódme Spotkanie Małgorzat rozpocznie się w niedzielę o godz. 10.30 mszą św. w bazylice pw. św. Małgorzaty. Godzinę później zacznie się spotkanie w ratuszu.

- Pozwolę sobie przypomnieć skąd wziął się pomysł spotkań Małgorzat - zagadnęła Małgorzata Surowiak, wiceprezes Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna. - Inicjatorką tych spotkań jest Bożena Kiemystowicz, prezes naszego stowarzyszenia, która pewnego razu jadąc do Legnicy na spotkanie kobiet z inną prezeską takiego, jak nasze stowarzyszenia postanowiła, że w związku z tym, że w stowarzyszeniu działa dużo kobiet noszących to imię, to dlaczego by nie zorganizować takiego spotkania. Jak zauważyliście państwo jest to już 7 spotkanie. Ta wspaniała uroczystość, którą mamy przyjemność organizować, co roku gromadzi około 80 lub 100 Małgorzat z Nowego Sącza i z okolic. W ubiegłym roku odwiedziły nas małopolskie Małgorzaty.

Prezydent Miasta będzie wręczał solenizantom upominki. Zapewne będą to perły, bo Małgorzata to perła.

- Perły zbieramy na naszyjnik - dodała Małgorzata Surowiak. - Będziemy mieć już ich 7.

Organizatorki imienin zapraszają także na wykład o patronce Nowego Sącza pt. "Małgorzata Antiocheńska patronką Nowego Sącza, mit czy legenda", który wygłosi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Sądeckie Małgosie, Gosie, Gochy i Gosieńki wysłuchają potem koncertu Joanny Albrzykowskiej-Clifford oraz finalistki Sądeckiego Festiwalu Młodych Talentów Marii Ślusarek i zespołu Podegrodzie pod kierownictwem – jakżeby inaczej – Małgorzaty Liber.

Nowością będzie w tym roku konkurs cukierniczy na ciastko o nazwie "Małgorzatka".

 – Dlaczego nie mamy mieć czegoś, co można wywieźć z Nowego Sącza, co zostawia dobry smak na podniebieniu? Skoro są gdzieś rogale, pierniki, naleśniki, kiełbaski i inne smakołyki, dlaczego my nie możemy mieć ciasteczka Małgorzatki? – wyjaśniała genezę pomysłu dyrektor Małgorzata Belska.

Do konkursu przystąpiły trzy ciastkarnie i miejmy nadzieję, że sądeckie Małgorzatki wypromują nowy produkt kojarzony z naszym miastem.
Spotkanie imieninowe nie obędzie się bez tortu i wpisów do księgi pamiątkowej.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, Film: Krzysztof Stachura.Dziękujemy za przesłanie błędu