Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/06/2013 - 17:36

Nowy Sącz: Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego świętował 15-lecie działaności

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu obchodził dzisiaj (14 czerwca) uroczyście 15 -lecie istnienia. Była to okazja do podsumowania działalności tej placówki i podziękowania osobom, pracującym i szkolącym przez te wszystkie lata przyszłych kierowców a także ludziom, którzy obecnie prowadzą szkolenia i dbają o to, by ośrodek funkcjonował i się rozwijał.
Dzisiejsza kameralna uroczystość zgromadziła wielu zaproszonych gości wśród, których obecni byli m.in. radni wojewódzcy – Marta Mordarska i dr Andrzej Bulzak, podinsp. Jarosław Tokarczyk, zastępca komendanta miejskiego policji w Nowym Sączu, byli dyrektorzy MORD -u, instruktorzy i pracownicy ośrodka a także ludzie, którzy w tej placówce pracują dzisiaj. Obchody 15-lecia Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego były okazją do przypomnienia historii ośrodka i ludzi, którzy byli z nim związani. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego został utworzony w marcu 1998 roku decyzją ówczesnego wojewody małopolskiego. Placówka mieściła się wówczas przy ul. Wyspiańskiego. W niej właśnie został przeprowadzony pierwszy egzamin. Zanim otwarto budynek MORD-u przy ul. 29 Listopada przygotowano tam tory do jazd egzaminacyjnych, parkingi i drogi wewnętrzne. Obecna siedziba ośrodka została uroczyście otwarta w listopadzie 2000 roku. Od tego czasu egzaminowani są w nim kandydaci na kierowców a także prowadzona jest w nim inna działalność związana z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Od 1999 roku nadzór nad ośrodkiem sprawuje Zarząd Województwa Małopolskiego.
O początkach funkcjonowania sądeckiego MORD-u mówili dzisiaj kierujący placówką dyrektor Waldemar Olszyński, jak również Tadeusz Węgrzyn, egzaminator nadzorujący, który w ośrodku pracuje od samego początku, czyli od 15 lat.
- Teren, na którym powstawał ośrodek był kiedyś poligonem wojskowym – wspominał dzisiaj Tadeusz Węgrzyn – Podczas prowadzonych wówczas prac budowlanych natrafiano na pociski ćwiczeniowe. Wykonawcy prac ziemnych poradzili sobie z tą niedogodnością i budowa ośrodka ruszyła. Cieszyliśmy się bardzo, gdy w 2000 roku wprowadziliśmy się do nowego budynku, w którym warunki pracy były nieporównywalne do tych, jakie były w ośrodku egzaminacyjnym przy ul. Wyspiańskiego.
Na dzisiejszej uroczystości przypomniano także dyrektorów, którzy przez te wszystkie lata kierowali placówką. W tym gronie znaleźli się m.in.: Krzysztof Kordys, Jerzy Włodarz, Leszek Skowron, Wiesław Śledź, Józef Polaczek. Obecny dyrektor Waldemar Olszyński kieruje ośrodkiem od prawie roku.
- Serdecznie dziękuję moim poprzednikom za ich zaangażowanie, za to, że ten ośrodek się rozwijał i rozwija – mówił Waldemar Olszyński. – Dziękuję kadrze, z którą na co dzień pracuje, egzaminatorom nadzorującym, wszelkim instytucjom i stowarzyszeniom, które z nami współpracują.
Podczas dzisiejszej uroczystości dyrektor Olszyński podziękował za pracę w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowemu przechodzącemu na emeryturę egzaminatorowi Stanisławowi Czerńcowi. Pan Stanisław podziękował niezwykle ciepło wszystkim osobom, z którymi pracował w ośrodku przez ostatnie 15 lat. O oprawę muzyczną uroczystości zatroszczył się Zespół Regionalny „Sądeczoki”.
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu jest obecnie nowoczesną placówką przeprowadzającą egzaminy państwowe sprawdzające kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierujących pojazdami. MORD przeprowadza także kursy i szkolenia dokształcające dla kierowców podnoszących swoje kwalifikacje m.in.: kursy dla kierowców zawodowych, kurs dla kierowców przewożących towary niebezpieczne ADR, kurs TAXI, kurs dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego „za punkty karne”, dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy, dla kandydatów na egzaminatorów, szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i szkolenia dla osób kierujących ruchem drogowym.
Placówka posiada Poradnię Psychologiczną, w której wykonywane są badania psychologiczne dla kierowców celem orzeczenia o predyspozycjach psychicznych do kierowania pojazdami, jak również bezpłatne konsultacje dla osób wielokrotnie zdających egzaminy na prawo jazdy.
W latach 2009-2012 zostało przeprowadzonych 438 szkoleń. Przeszkolono 6141 osób. W ciągu ostatnich pięciu lat MORD przeprowadził 364 tysiące egzaminów praktycznych, a w ciągu pierwszych dziesięciu lat było ich 355 tysięcy. Średnia zdawalność przez te ostatnie lata do stycznia 2013 a, więc do momentu wejścia w życie nowych przepisów, jeśli chodzi o zdawanie egzaminów na prawo jazdy kształtowała się na poziomie 75 proc. (egzamin teoretyczny), a w przypadku egzaminu praktycznego wynosiła ona 39,5 proc. Po zmianie przepisów średnia zdawalność egzaminu teoretycznego kształtuje się na poziomie 42 proc a praktycznego wynosi 36 proc.
MORD posiada następujące pojazdy egzaminacyjne:
4 motocykle Yamaha, 2 – motocykle Suzuki Gladius, motorower Junak, 28 samochodów Mitsubishi Colt, 2 Fordy Transity, 2 Renault, 2 samochody Man z naczepą, autobus Autosan Lider i traktor Ursus 238.
W ciągu ostatnich pięciu lat łącznie na wszystkie kategorie prawa jazdy przeprowadzono 176 297 egzaminów teoretycznych i 364 307 egzaminów praktycznych.
(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu