Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
05/10/2022 - 13:10

Nowy Sącz: mieszkańcy osiedla Piątkowa znów muszą obejść się smakiem

Kolejny radny, a dokładniej radna Ilona Orzeł, upomina się u władz Nowego Sącza o rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na osiedlu Piątkowa. Czy tym razem jest szansa na przełom w tej sprawie?

Nowy Sącz: znów osiedle Piątkowa musi się obejść smakiem. Nie ma na wodociąg, nie ma na kanalizację

O konieczności rozbudowy kanalizacji i wodociągu na wspomnianym osiedlu pisaliśmy już bardzo wiele razy. Jeszcze za kadencji prezydenta Ryszarda Nowaka ówczesny prezes Sądeckich Wodociągów sugerował, że najlepszym rozwiązaniem, będzie wpięcie osiedla Piątkowa do kanalizacji gminy Chełmiec. Ze względu na topografię terenu ścieki spływałyby w ten sposób grawitacyjnie i odpadłaby kosztowna konieczność budowy przepompowni. Temat jednak ucichł.

Potem głośno było o tym, że m.in. ze względu na możliwość rozbudowy infrastruktury wod. – kan. Osiedle Piątkowa chce – optowała za tym spora część mieszkańców – chce się do gminy Chełmiec przyłączyć administracyjnie. Tu też po pstryczkach w wypowiedziach prezydenta i wójta Chełmca sprawa rozeszła się po kościach.

Zobacz też: Wójt Chełmca: nie damy się łupić obcym. Nie ma porozumienia w sprawie ścieków

Potem znów temat wybrzmiał bardzo głośno a zaczęło się od wypowiedzi wójta Bernarda Stawiarskiego podczas sesji w maju 2021 roku. Wójt zagadnięty przez radnego Stanisława Kuzaka – na prośbę radnej nowosądeckiej Ilony Orzeł – orzekł:: - Teraz przy pomocy nacisków chcą na nas ugrać odpowiednią dla nich cenę. Teraz jak był ten problem z wodą, to w ramach jakiejś solidarności i tak dalej, to powinniśmy jakąś przyzwoitą cenę dostać a płaciliśmy jak za cara. (…) Ja po prostu też chcę pokazać, że my żądamy swoje i są oczywiście odpowiednie pisma, to są dokumenty, gdzie mówię, że chcemy takie stawki, jakie są w Nowym Sączu. (…) podałem im odpowiednią stawkę i oni się nie zgodzili i tyle w temacie. Chodzi o drobne pieniądze tak naprawdę, ale chodzi też o zasady. (…) nie możemy się pozwolić dać łupić obcym podmiotom, które tak jak powiedziałem, chcą nas łupić.

A sprawa wydawała się prosta – gmina miała się dogadać z Sądeckimi Wodociągami i tam, gdzie to rozwiązanie byłoby racjonalniejsze, wejść z wodą na teren chełmieckich sołectw miały Sądeckie Wodociągi i na odwrót. Ot, taka zdroworozsądkowa „wymiana klientów”.

Zobacz też: To już I rozbiór Nowego Sącza? "Mieszczuchy" z Piątkowej chcą do Chełmca

Na ripostę spółki nie trzeba było długo czekać. Według Sądeckich Wodociągów w wypowiedziach wójta pojawiły się: nadużycia i nieścisłości związane z przebiegiem tej współpracy i to na różnych polach.

- Rozmowy w sprawie koncepcji „wymiany” Klientów trwały od lutego 2019 r.  Wójt Bernard Stawiarski pomimo początkowej zgody na oba warianty współpracy, finalnie zgodził się jedynie na przyjmowanie ścieków od Klientów Nowego Sącza do kanalizacji sanitarnej Chełmca, odmówił zaś tego prawa mieszkańcom swojej gminy (nie zgodził się na przyjmowanie ścieków od mieszkańców Kunowa przez Sądeckie Wodociągi) – zaznaczała wtedy na wstępie przedstawicielka SW Małgorzata Cygnarowicz.

Z kolei spółka Sądeckie Wodociągi, mając na względzie ważny interes społeczny mieszkańców Nowego Sącza zgodziła się wybudować całą infrastrukturę doprowadzającą sieć kanalizacyjną do granicy z gminą Chełmiec (przepompownie i sieć). W budżecie na 2021 r. spółka była gotowa zarezerwować środki na wykonanie projektu inwestycji. 

I znów nastąpiły długie miesiące ciszy w tym zakresie. Teraz temat powrócił na tapetę a to za sprawą wspomnianej już radnej Ilony Orzeł. – W związku z otrzymaniem z Budżetu Państwa dofinansowania, przeznaczonego na rozbudowę sieci wodociągowej, zwracam się o przeznaczenie części tych środków dla osiedla Piątkowa, a ściślej dla części osiedla „Niwa”. Od kilku lat w raz z mieszkańcami zabiegamy o rozbudowę sieci sanitarnej i wodociągowej w tej części osiedla. Dla wspomnianego zadania istnieje kompletna dokumentacja ze stosownymi pozwoleniami, co wynika z mojej korespondencji z Sądeckimi Wodociągami – argumentuje radna.

Dalej Orzeł przypomina, że realizacja zadania miała się zacząć już w tym roku jednak zabrakło na nie pieniędzy. – Pojawia się szansa na realizację zadania, po przekazaniu części środków, o których wspomniałam. Radna podkreśla też, że to rozwiązanie pozwoliłoby na jednoczesną – a przez to bardziej opłacalną – budowę sieci wodociągowej i sanitarnej.

Co na to władze miasta? Odpowiedź zastępcy prezydenta Artura Bochenka może mieszkańców osiedla obedrzeć z wszelkich nadziei: - Otrzymane przez Miasto Nowy Sącz środki na uzupełnienie subwencji ogólnej, z przeznaczeniem na wsparcie inwestycji w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, zostały rozdysponowane. Środki te zostaną wykorzystane podczas realizacji inwestycji drogowych… ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu