Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
22/02/2017 - 17:40

Nowy Sącz: Ministerstwo źle naliczyło subwencję. Pomyłka o 1,4 mln zł

Ministerstwo Finansów zawyżyło kwotę, jaką miasto miało otrzymać w ramach subwencji oświatowej w 2017 roku. Od planowanej kwoty trzeba teraz odjąć 1 441 784 zł. Radni musieli przyjąć z tego powodu poprawkę do budżetu.

– Takie zmiany miały już miejsce wcześniej, ale tym razem kwota jest duża, ilość dzieci, jeśli chodzi o przeszacowanie. Kwota subwencji będzie w zaokrągleniu mniejsza o 1 milion 400 tysięcy złotych. Nie mówimy, że coś jest niezgodne z prawem, ale jest etap, w którym podaje się dane. Nasze służby miejskie mają pełne dane – ilość planowanych dzieci, wgląd w dane osobowe, ewidencje ludności, liczbę urodzeń – komentuje sytuację Piotr Lachowicz, radny PO.

Radni dostali w tej sprawie wyjaśnienie na piśmie, ale jak zaznaczyło kilku z nich – powinny być one przygotowane wcześniej na Komisję oświaty i kultury i przedyskutowane. Wczoraj w związku z pisemnym wyjaśnieniem Józefa Klimka, trzeba było robić 5-minutową przerwę w sesji, aby radni zapoznali się z jego treścią. Wydział Edukacji nie miał wpływu na to jaką kwotę naliczą urzędnicy z ministerstwa.

Co zaważyło na tym, że kwota uszczupliła się 1 441 784 zł?

Na 3-stronicowym wyjaśnieniu (radny Józef Hojnor stwierdził, że zrozumiałym tylko, dla kogoś, kto kiedykolwiek naliczał subwencję) dyrektor Wydziału Edukacji tłumaczy zasady naliczania subwencji na 2017 rok oraz zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 22 grudnia 2016 roku w sprawie podziału części oświatowej subwencji.    

14 października 2016 roku kwota do budżetu miasta z tytułu subwencji oświatowej miała wynieść: 150 374 496 zł, jednak na dniach okazało się, że będzie to 148 932 712 zł.

Czy obniżona kwota subwencji znacznie wpłynie na miejski budżet?

– Wydatki zostaną zbilansowane, bo kwota do deficytu budżety to tylko 13 tysięcy złotych, ale ten deficyt stale się powiększa i już wynosi 4,5 miliona złotych – odpowiada Lachowicz.

(JB), fot. archiwum Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu