Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
01/02/2021 - 11:15

Nowy Sącz: mniejsza rekompensata dla MPK. Co dalej z kartą nowosądeczanina?

W związku z obcięciem głosami radnych klubu PiS Wybieram Nowy Sącz części rekompensaty, jaką miasto wypłaca co roku spółce MPK w Nowym Sączu problemem może okazać się kwestia finansowania programu karta nowosądeczanina. Prezydent Ludomir Handzel zapewnia, że zrobi wszystko co możliwe, aby ten program utrzymać. Przewodniczący klubu PiS Wybieram Nowy Sącz Michał Kądziołka przyznaje, że program funkcjonuje i nikt nie zamierza go likwidować.

Przypomnijmy, że tegoroczna rekompensata dla spółki MPK została uszczuplona o 4,1 mln złotych głosami radnych klubu PiS Wybieram Nowy Sącz.

Program karta nowosądeczanina - sztandarowy program prezydenta Ludomira Handzla nadal jest realizowany, ale …

No właśnie. Pojawia się pytanie, czy w związku z obcięciem części rekompensaty dla MPK, funkcjonowanie karty nowosądeczanina nie jest zagrożone. Decyzję o jego ewentualnej likwidacji tego programu może podjąć tylko i wyłącznie Rada Miasta, bo to ona na jego przyjęcie się zgodziła.

- Karta nowosądeczanina jest jedną z tych rzeczy, które obiecałem sądeczanom – mówi prezydent Ludomir Handzel. – Już ponad 32 tysiące sądeczan ją odebrało. Świadczy to o tym, jak dużą popularnością wśród mieszkańców cieszy się ten program. Jest to też przede wszystkim walka o ochronę powietrza, bo popieramy transport publiczny, to także wsparcie partnerów tej karty, którzy rabatują swoje usługi i produkty dla posiadaczy karty nowosądeczanina.

Aby korzystać z ulg, jakie daje karta trzeba mieszkać w Nowym Sączu i płacić w tym mieście podatki.

Zapytaliśmy prezydenta miasta czy w budżecie są zarezerwowane pieniądze, albo uda się w nim znaleźć pieniądze na kontynuację programu?

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu, w związku z wejściem w życie programu karta nowosądeczanina nie ma teraz w dużej części przychodów ze sprzedaży biletów. Jednak ta luka była do tej pory pokrywana ze środków, którą spółka otrzymywała w ramach rekompensaty.

- Jestem konsekwentny – odpowiedział gospodarz miasta. – Nie wycofałem się z programu budowy lodowiska. Mam nadzieję, że w przypadku programu karta nowosądeczanina środki na jego kontynuację nadal będą, bo jest to program potrzebny, z którego korzystają mieszkańcy Nowego Sącza.

Radni klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz wskazywali źródło, z którego mógłby być finansowany program karta nowosądeczanina. Padały słowa o tzw. wolnych środkach.

- Powiem tak, najłatwiej jest dzielić pieniądze, do których nie powinno się sięgać, bo prerogatywą prezydenta miasta jest układanie budżetu miasta – dodaje gospodarz miasta. – Mam nadzieję, że budżet, który jest zmieniany w zasadzie co miesiąc, bo wiadomo, że musi on być dynamiczny z różnych powodów, tak skroimy, że będzie możliwość utrzymania wszelkich korzyści płynących z karty nowosądeczanina.

Zapytaliśmy również radnego Michała Kądziołkę, przewodniczącego klubu PiS Wybieram Nowym Sączu, co dalej z kartą nowosądeczanina?

- Program obowiązuje i funkcjonuje – odparł przewodniczący klubu. – Absolutnie nikt z nas nie miał zamiaru likwidowania karty nowosądeczanina.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu