Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
27/03/2017 - 10:55

Nowy Sącz: Muzeum Okręgowe w nowej siedzibie w przyszłym roku. Ruszył remont kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 56

W maju przyszłego roku Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu otworzy swoje podwoje w nowej siedzibie przy ul. Jagiellońskiej 56. W budynku, w którym właśnie ruszył remont można będzie oglądać wystawy stałe oraz czasowe. To nie jedyna atrakcja jaką szykuje ta placówka. Niewykluczone, że osoby, które będą zapuszczały się do muzeum będą mogły zobaczyć oryginalny, świetnie zachowany żeliwny sejf z 1926 roku. – Z powodzeniem mógłby on być wykorzystany jako jeden z rekwizytów, gdyby kręcono kolejny odcinek kultowego filmu „Vabank” – mówi Robert Ślusarek, dyrektor sądeckiego muzeum.

Muzeum Okręgowe nabyło w kwietniu ubiegłego roku od Banku Zachodniego WBK nieruchomość położoną przy ulicy Jagiellońskiej 56 w Nowym Sączu na swoją nową siedzibę. Pozyskanie takiego lokum było priorytetem wojewódzkiej placówki kulturalnej. Starania, aby w mieście znaleźć obiekt, który spełniałby wymogi muzealne trwały wiele, wiele lat. Wreszcie, dzięki wsparciu Zarządu województwa małopolskiego udało się kupić taki budynek.

Nowa siedziba muzeum ma otworzyć swoje podwoje za rok. Będzie się ono mieściło w przepięknej kamienicy z początku XX wieku. Budynek zaprojektował znany architekt krakowski Teodor Hoffmann dla Banku Austro-Węgier. Po 1918 roku kamienica przeszła na własność Narodowego Banku Polskiego.

- Budynek jest piękny i okazały – powiedział portalowi Sądeczanin.info Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. – Nareszcie będziemy mieli własną siedzibę. Chciałbym gorąco podziękować, że zarząd województwa małopolskiego zgodził się na zakup tej kamienicy, a szczególnie Leszkowi Zegździe, który bardzo mocno wspierał te działania. Wynegocjowaliśmy bardzo dobrą cenę za tą nieruchomość. Chciałbym przypomnieć, że Muzeum Ziemi Sądeckiej mieściło się w sądeckim zamku, ale w styczniu 1945 r. został on wysadzony. Zostaliśmy bez siedziby, zniszczone zostały również nasze bardzo cenne zbiory. Później muzeum błąkało się z miejsca na miejsce aż wreszcie schronienia udzielił nam prałat sądeckiej Bazyliki św. Małgorzaty. Obecnie główna siedziba muzeum znajduje się w Domu Gotyckim.

W zakupionej kamienicy rozpoczął się właśnie remont. Wykonuje go firma ogólnobudowlana Motylex z Boguszy.

Zobacz także: Koniec poszukiwań nowej siedziby Muzeum Okręgowego? Muzealnicy przeniosą się na Jagiellońską, zajmą budynek po banku

Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Ma kilka kondygnacji i duże piwnice. Wspaniale prezentują się klatka schodowa, na ścianach której można zobaczyć oryginalną sztukaterię oraz ogromna sala manipulacyjna. Budynek posiada również piękną elewację.

- Prace remontowe prowadzone są oczywiście pod nadzorem służb konserwatorskich - dodaje dyrektor Ślusarek. – Będziemy w ich trakcie nawiązywali do pierwotnego wyglądu tych pomieszczeń. Remont, jak sądzimy, potrwa do końca tego roku, a pierwszy kwartał przyszłego roku poświęcimy na przygotowanie budynku do zasiedlenia.

Nowa siedziba muzeum ma 1314 m. kw. powierzchni. Zostanie ona zaadaptowana między innymi na cele wystawiennicze i edukacyjne. W budynku znajdzie się miejsce na pracownie muzealne, magazyny i biura. Trafią tam bardzo bogate zbiory, które kiedyś przechowywane były w Galerii Dawna Synagoga. Przypomnijmy, że synagoga wróciła niedawno do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

W nowej siedzibie zostaną urządzone wystawy stałe i czasowe.  Dyrektor Ślusarek zapowiada, że przygotowana zostanie nowa, stała ekspozycja „Z dziejów miasta Nowego Sącza i Sądecczyzny”. 

W budynku są miejsca na tak potrzebne tej palcówce magazyny. Z dotarciem do nich nie będzie większego problemu, bo w kamienicy są windy przemysłowe. W nowej muzealnej siedzibie są jeszcze, jak dowiedział się portal Sądeczanin.info i inne ciekawostki.

- W kamienicy znajdują się trzy stare sejfy z bardzo ciekawymi zabezpieczeniami – mówi szef sadeckiego muzeum. – Dwa murowane oraz jeden – żeliwny sygnowany datą 1926 rok. Z powodzeniem mógłby on być wykorzystany jako jeden z rekwizytów, gdyby kręcono kolejny odcinek kultowego filmu „Vabank”. Myślimy o wyeksponowaniu tego starego sejfu w magazynie studyjnym tak, by sądeczanie mogli go zobaczyć. Warto go pokazać.

Nowa siedziba sadeckiego muzeum będzie posiadała system monitoringu. Obiekt strzeżony będzie przez całą dobę.

Zakup budynku, łącznie z remontem i adaptacją do celów muzealnym oraz jego wyposażeniem pochłonie ponad 4 mln złotych. Na taka kwotę opiewa wartość wspomnianego zadania.

Zakup kamienicy sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego. Wkład województwa małopolskiego wyniósł ponad 2,7 mln złotych. Część potrzebnych środków udało się pozyskać z konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (ponad milion złotych).

Z kupna nowej siedziby dla sądeckiego muzeum i rozpoczęcia remontu cieszy się Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, ale nie ukrywa, że koszty związane z remontem obiektu okazały się troszeczkę większe niż pierwotnie zakładano.

- Koszty okazały się większe od zakładanych - przyznaje Zegzda. – Mówimy tutaj o kwocie 100 tys. złotych. Musieliśmy, jako Zarząd Województwa Małopolskiego wyrazić zgodę na zwiększenie wydatków na remont. Tak też się stało. Radni sejmik województwa małopolskiego wyrazili na to zgodę. Zgodnie z planem nowa siedziba muzeum przy ul. Jagiellońskiej 56 ma być oddana do użytku w maju 2018 roku.

W nowej siedzibie muzeum jest duży garaż dla samochodu służbowego wykorzystywanego przez tą placówkę. Natomiast może być problem z miejscami parkingowymi w tej części miasta.

Muzealna placówka nie ma niestety własnego wewnętrznego parkingu. Dyrektor Ślusarek przyznaje, że będzie prowadził rozmowy z innymi podmiotami posiadającymi takie miejsca o możliwości użyczenia powierzchni parkingowej dla pracowników muzeum.

(MACH), Fot. Piotr Droździk, (MACH)

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu